Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. januára 2012

Chávez a Ahmadínedžád sa zhodli na odpore proti USAVenezuelský prezident Hugo Chávez v pondelok v Caracase privítal svojho iránskeho partnera Mahmúda Ahmadínedžáda a ubezpečil ho o svojej podpore. Napriek obrovskej geografickej vzdialenosti, ...Zdieľať
chavez ahmadinedzad CARACAS 10. januára (WEBNOVINY) - Venezuelský prezident Hugo Chávez v pondelok v Caracase privítal svojho iránskeho partnera Mahmúda Ahmadínedžáda a ubezpečil ho o svojej podpore.


Napriek obrovskej geografickej vzdialenosti, ktorá obe krajiny oddeľuje, Chávez a Ahmadínedžád sa zhodli v kľúčových otázkach zahraničnej politiky, predovšetkým pokiaľ ide o odpor voči Spojeným štátom. Ich spoločná tlačová konferencia sa niesla v uvoľnenom duchu a obaja lídri sa vyhli kontroverzným otázkam vrátane napätej situácie v oblasti Hormuzského zálivu strategického pre transport ropy na Blízkom východe.

"Jedným z cieľov amerického imperializmu je Irán, ktorému vyjadrujeme solidaritu," vyhlásil Chávez a USA opäť nazval "diablom". "Keď sa my dvaja dáme dokopy, diabol sa zblázni," uviedol prezident v narážke na spoluprácu medzi Venezuelou a Iránom.

Socialistický líder si zavtipkoval aj na tému iránskeho jadrového programu. Washington dlhodobo podozrieva Teherán z toho, že sa snaží o skonštruovanie jadrovej bomby, Chávez však obvineniam podľa vlastných slov neverí. Na tlačovej konferencii sa dokonca priznal, že sám jednu takú zbraň vlastní a ukrýva ju "pod trávnatým kopcom pri prezidentskom paláci. "Ten kopec sa zrazu otvorí a vyjde z neho bomba," zavtipkoval si Chávez a spoločne s Ahmadínedžádom sa začal smiať.

Iránsky prezident pricestoval do Venezuely v pondelok a v najbližších dňoch si to namieri do Nikaraguy a Ekvádoru. Latinskoamerické turné zakončí na Kube.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy aj zlata pre vývoj krízy v eurozóne poklesli
<< predchádzajúci článok
V Senickej mliekarni unikala kyselina dusičná

Chávez a Ahmadínedžád sa zhodli na odpore proti USA - diskusné fórum čitateľov