Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. decembra 2009

Chávez hrozí ďalším znárodňovaním súkromných bánkVenezuelský prezident Hugo Chávez opäť pohrozil, že vláda znárodní ďalšie súkromné banky a dá ich pod štátnu kontrolu. Vláda len pred pár dňami zatvorila štyri finančné inštitúcie, nad ...Zdieľať
CARACAS 3. decembra (WEBNOVINY) - Venezuelský prezident Hugo Chávez opäť pohrozil, že vláda znárodní ďalšie súkromné banky a dá ich pod štátnu kontrolu. Vláda len pred pár dňami zatvorila štyri finančné inštitúcie, nad ktorými prevzala vedenie. Chávez varoval, že ak bude vláda nútená prevziať kontrolu nad všetkými súkromnými bankami, urobí tak. "Nemajte o tom pochybnosti," vyhlásil v prejave vysielanom štátnym rozhlasom a televíziou. "Finančná oligarchia" podľa Cháveza totiž odštartovala kampaň na jeho zvrhnutie.


Venezuelská vláda v pondelok dočasne uzavrela dve banky a zrušila dve ďalšie odvolávajúc sa na rôzne nezrovnalosti. Banky údajne nepodnikali v súlade s platnými zákonmi a neboli schopné preukázať pôvod svojich zdrojov. Vláda ubezpečila klientov, že nestratia svoje úspory, keďže národný finančný systém "je silný". Uzavreté banky majú asi 750 000 klientov.
Chávezove kroky sú súčasťou série znárodňovania kľúčových odvetví vrátane spoločností z oblasti energetiky, oceliarstva, ropného priemyslu a cementárenského priemyslu. Až 70 percent sektoru bankovníctva vo Venezuele je v súkromných rukách.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri testovaní výbušného zariadenia došlo k výbuchu
<< predchádzajúci článok
Návrat Zelayu do kresla prezidenta odmietli