24hod.sk    Radíme

13. februára 2021

Chcete si užívať dlhého aktívneho života bez zásadných zdravotných komplikácií? Doprajte si oleje!Čo liečia oleje- vyberte si ten svoj OlejeZdieľať
Olivový olej

Avokádový olej

 
Podobá sa olivovému oleju, no je ale chuťovo jemnejší a menej horký. Má vysoký dymový bod, to znamená teplotu, pri ktorej sa začne prepaľovať.

Okrem kulinárskych predností, má aj veľa zdravotných pozitív. Obsahuje veľké množstvo draslíka, vitamínu B6 a antioxidantov, teda chráni bunky pred nebezpečnými voľnými radikálmi a zabraňuje predčasnému starnutiu.

Rybí olej

Ako malým nám rodičia nútili lyžicu rybieho tuku skoro každé ráno, ale vedeli prečo. Rybí olej má pre ľudské zdravie obrovský význam.

Vytvára lepšie pomer medzi škodlivým LDL a prospešným HDL cholesterolom, podporuje zdravie kostí a znižuje riziko zlomenín, je prevenciou rakoviny prostaty, a pretože zvyšuje hladinu serotonínu (hormón „dobrej nálady“), pomáha prekonať stres, únavu a depresiu.

Olivový olej

Za studena lisovaný olivový olej obsahuje približne 80% nenasýtených mastných kyselín, najvýznamnejšia z nich je kyselina olejová. V kvalitnom olivovom oleji sa nachádza tiež lecitín a vitamíny A a E, minerály a fytochemické látky.

Olivový olej znižuje hladinu škodlivého cholesterolu, podporuje prekrvenie srdca, znižuje riziko vzniku mŕtvice skoro o 40% ,a pôsobí proti kŕčom.

Ľanový olej

Kvalitný ľanový olej obsahuje vysoký podiel omega-3 kyselín, preto by v našej kuchyni rozhodne nemal chýbať.

Priaznivo pôsobí na trávenie a vďaka obsahu kyseliny linolovej pomáha regulovať hladinu hormónov v krvi, vďaka čomu uľavuje od bolestí pri menštruácii, zmierňuje príznaky menopauzy a pomáha pri liečbe neplodnosti.

Pre svoje regeneračné účinky má veľké uplatnenie aj v kozmetike – lieči ekzémy, lupienku, kŕčové žily a zjemňuje suchú a tvrdú kožu.

Makový olej

Je bohatý na zdravé tuky, vápnik, horčík, draslík, fosfor a železo.

Olej získaný zo zrniečok ma blahodarne účinky na psychiku. Zásluhu majú na tom hlavne nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny zo skupiny B a magnézium.

Mak a makový olej sú bohatou zásobárňou železa.

Zmierňuje svalové kŕče, a priaznivo pôsobí na suchú pokožku, vlasy aj nechty. Ak pravidelne použijete makový olej v kombinácii s ružovou vodou na pokožku okolo očí, postupne dôjde k výraznému vyhladeniu vrások okolo očí.


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/chcete-si-uzivat-dlheho-aktivneho-zivota-bez-zasadnych-zdravotnych-komplikacii-doprajte-si-oleje-cl749955.html