Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

30. mája 2024

Chemici SAV namiešali nový biodegradovateľný plastNa vývoji receptúry sa podľa hovorkyne výrazne podieľala aj firma Novplasta Šenkvice, najmä formou testovania receptúr v poloprevádzkovom rozsahu pre vyfukované fólie.Zdieľať
Chemici SAV namiešali nový biodegradovateľný plast

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) pripravili novú receptúru biodegradovateľného a kompostovateľného polymérneho materiálu. Jeho podstatou je nový kompatibilizátor vybraný zo skupiny kvapalných kaučukov. Podľa profesora Ivana Chodáka z Ústavu polymérov SAV úžitkové vlastnosti vytvorených zmesí prevyšujú mechanické vlastnosti polyetylénu ako najpoužívanejšieho plastu pre obalové fólie, pričom výrobná cena môže byť nižšia v porovnaní s plastami na báze fosílnych palív. 24hod.sk o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.


"Nový biodegradovateľný plast s termoplastickým škrobom prináša možnosť výrazného zníženia materiálových nákladov na výrobu fólií a lepšie mechanické vlastnosti, najmä pevnosť. Nesmierne nás teší, že po vyše 20-ročnom výskume biodegradovateľných materiálov prinášame ďalšie nové riešenie, ktoré prinesie úžitok pre spoločnosť a udržateľnosť pre ďalšie generácie," uviedol Chodák.

Na vývoji receptúry sa podľa hovorkyne výrazne podieľala aj firma Novplasta Šenkvice, najmä formou testovania receptúr v poloprevádzkovom rozsahu pre vyfukované fólie. Na nové riešenie podali národnú patentovú prihlášku. SAV ponúka priemyselným partnerom možnosť vyjadriť záujem a diskutovať o možnostiach a podmienkach využitia patentovaného riešenia pre priemyselné aplikácie.

Akadémia pripomína, že v súčasnosti predstavuje využitie biodegradovateľných plastov len niečo vyše jedného percenta z celkového objemu aplikácií plastov. Hlavným dôvodom je ich výrazne vyššia cena v porovnaní s plastami vyrábanými z fosílnych zdrojov. Jedným z možných riešení zvýšenia ich ekonomickej konkurencieschopnosti je príprava zmesí s lacnými polymérnymi zložkami, pričom sa pozornosť venuje najmä škrobu, väčšinou vo forme termoplastickej modifikácie.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Peter Lipa: Som rád, že môžem spolupracovať s mladými hudobníkmi
<< predchádzajúci článok
Dokonalý detektív, dokonalá séria od Helen Fieldsovej pokračuje