20. augusta 2022

Chodec Černý nečakal 14. miesto na „dvadsiatke“, výkon v závere považuje za nadľudský (foto+video)

Slovenský reprezentant v chôdzi Dominik Černý bol po sobotňajších pretekoch na 20 kilometrov na majstrovstvách Európy v nemeckom Mníchove spokojný s dosiahnutým časom ...

299992694_2282947551859685_4109290475116955765_n 676x451 20.8.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenský reprezentant v chôdzi Dominik Černý bol po sobotňajších pretekoch na 20 kilometrov na majstrovstvách Európy v nemeckom Mníchove spokojný s dosiahnutým časom 1:25:38 h. Obsadil vďaka nemu solídne 14. miesto v 29-člennom štartovom poli. Výsledok si cenil o to viac, že nedávno prekonal ochorenie COVID-19.

„Vzhľadom na všetky okolnosti som so štrnástym miestom i výkonom veľmi spokojný. Ak by však išlo všetko podľa plánu a nemusel by som sa do formy dostávať po prekonaní covidu, určite by som mal ambíciu skončiť v prvej desiatke. Štrnástu priečku som neočakával, pred štartom by som považoval za úspech čokoľvek do 20. miesta,“ zhodnotil Černý svoje mníchovské účinkovanie na webe Slovenského atletického zväzu (SAZ).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Najlepšie umiestnenie od roku 2014

Majstrom Európy sa stal Španiel Álvaro Martín časom 1:19:11 h. Černý sa na konečné 14. miesto prepracovával z „dolných poschodí“.

Nakoniec zverenec trénerov Romana Benčíka a Ľuboša Machníka v banskobystrickej Dukle zaznamenal najlepšie slovenské chodecké umiestenie na „dvadsiatke“ na ME od roku 2014, keď Antonovi Kučmínovi patrila 20. priečka.

Finiš mu vyšiel

„Príprava nebola jednoduchá, v tempe 4:30 min na kilometer som sa postupne už cítil doma, ale v špeciálnom dvadsiatkárskom, čo je 4:10 - 4:15, som dokázal chodiť kilometer len s pauzami. Dnes som však v takomto tempe ´odšliapal´ celú dvadsiatku a v závere dokonca boli kilometre aj za 4:00, čo považujem z môjho pohľadu za nadľudský výkon. Finiš mi naozaj vyšiel. Na poslednom kilometri som mal pred sebou ešte Fína Havu, no on išiel ešte stále dosť rýchlo a jeho som už nestihol predbehnúť,“ dodal Černý.

Burzalová bola osemnásta

Po ňom bola na ženskej „dvadsiatke“ v akcii slovenská reprezentantka Hana Burzalová, ktorá si medzi 24 štartujúcimi vybojovala v daždi 18. priečku v sezónnom maxime 1:40:31 h. Zvíťazila grécka chodkyňa Antigoni Ntrismpiotiová, ktorá dosiahla čas 1:29:03 h.

Zdroj: Webnoviny.sk - Chodec Černý nečakal 14. miesto na „dvadsiatke“, výkon v závere považuje za nadľudský (foto+video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Slováci ukončili kvalifikáciu o postup na ME 2023 triumfom, Slovenky ju rovnakým spôsobom začali
Mužský štvorkajak v Mníchove triumfoval. Baláž, Myšák, Zalka a Botek sú vicemajstri Európy