15. mája 2010

Chodec Tóth vyhral päťdesiatku na SP v Mexiku

Na 24. ročníku Svetového pohára v chôdzi v mexickej Chihuahue si skvele počínal slovenský reprezentant Matej Tóth, ktorý fantastickým finišom vyhral preteky na 50 km časom 3:53:30 h. Ešte ...

toth Foto: SITA

CHIHUAHUA 15. mája (SITA) - Na 24. ročníku Svetového pohára v chôdzi v mexickej Chihuahue si skvele počínal slovenský reprezentant Matej Tóth, ktorý fantastickým finišom vyhral preteky na 50 km časom 3:53:30 h. Ešte 5 km pred koncom strácal na lídra súťaže domáceho Horacia Navu 2:06 min, ale neuveriteľným zrýchlením túto stratu nielenže zlikvidoval, ale napokon zvíťazil pred Mexičanom s náskokom 46 sekúnd. Atlét banskobystrickej Dukly vyhral preteky Svetového pohára ako druhý Slovák v histórii. Pred ním to dokázal v ére bývalého Československa Jozef Pribilinec v roku 1983 na 20 km. V ére samostatnosti od roku 1993 bola doterajším maximom 8. priečka Petra Tichého na 50 km v Turíne 2002.

Dvadsaťsedemročný Tóth vo svojej tretej päťdesiatke v živote išiel skvele a jeho vystúpenie vôbec nepoznačilo nedávne náročné objemovo-intenzívne vysokohorské sústredenie v mexickom Creele v nadmorskej výške okolo 2400 metrov. Zverenec trénera Juraja Benčíka šliapal v Chihuahue od začiatku v druhej skupine a od 15. kilometra si udržiavala pozíciu v prvej desiatke. S pribúdajúcimi kilometrami sa však postupne posúval dopredu, znižoval náskok vpredu idúcich Mexičanov a Austrálčana Tallenta a päť kilometrov pred cieľom Tótha od tretieho Cristiana Berdeju delilo len 39 sekúnd. So slovenským rekordérom v tej chvíli držali krok už len Číňania Lei Li a Si Tchiang-feng. Tóth však zapol na plné obrátky a predstihol nielen Berdeju, ale aj Austrálčana Jareda Tallenta a v Chihuahue žijúceho Mexičana Horacia Navu, ktorý viedol od pätnásteho kilometra. Záverečných 5 km absolvoval banskobystrický chodec za 21:44 min, poslednú desiatku za 43:55!