Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. júla 2018

Chodník z Hrebienka na Zamkovského chatu je neprístupný, stavajú lávkuZamkovského chata, archívna snímka.Zdieľať
Zamkovského chata, archívna snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta
Vysoké Tatry 21. júla (TASR) – Turistický chodník vedúci na Zamkovského a Téryho chatu z Hrebienka vo Vysokých Tatrách stále nie je prístupný. Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP) prostredníctvom dodávateľskej firmy od skorého rána pokračujú s prácami na výstavbe provizórneho premostenia pod Húpačkami, to však stále nie je dokončené.


"Samotná lavica je síce už hotová, avšak ešte ostáva dokončiť bezpečnostné prvky," uviedla Martina Petránová zo ŠL TANAP. Lesníci v tejto súvislosti žiadajú turistov, aby zbytočne neriskovali a tomuto miestu sa zatiaľ vyhli, aby pracovníci dodávateľskej firmy mohli most ešte dnes dokončiť. "Pracovníci sa snažia lávku dokončiť, ale ide to ťažko, keď pribíjajú laty a pomedzi nich kľučkujú turisti," zdôraznila Petránová. Lesníci veria, že chodník bude prístupný od nedele (22.7.) rána.

Momentálne je lokalita prístupná len zo Skalnatého plesa. Zástupca chatárky zo Zamkovského chaty Miroslav Kalinčík doplnil, že korytá tatranských potokov sa už vrátili takmer do pôvodného stavu. Chata je v plnej prevádzke a funguje naplno už aj zásobovanie.

"Báli sme sa, či dážď niekedy skončí, aby tá hladina vody ešte nestúpla a aby neboli škody ešte vyššie. Napr. keby to bolo ešte o meter vyššie, tak hrozilo, že nám zmetie novú malú vodnú elektráreň, ktorú tu máme," doplnil Kalinčík. Spadnutý strom v potoku aj napriek tomu poškodil strechu vodnej elektrárne a vytopilo aj suterén a pivnicu chaty. Väčšie škody však voda na Zamkovského chate nenarobila. "Starí Tatranci, ktorí si niečo pamätajú, hovoria, že to bola storočná voda, ani ja sám si nepamätám takú veľkú vodu. Dá sa však povedať, že tak rýchlo ako to prišlo, tak rýchlo voda aj opadla," dodal Kalinčík.

Povodne, ktoré tatranský a podtatranský región zasiahli v noci zo stredy na štvrtok (19.7.) napáchali veľké škody na majetku ľudí, ale aj na turistickej infraštruktúre. V súčasnosti ostávajú stále pre návštevníkov uzavreté Javorova a Bielovodská dolina, s obmedzeniami však treba rátať na viacerých miestach v Tatranskom i Pieninskom národnom parku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V okrese Liptovský Mikuláš naďalej trvá hrozba povodne
<< predchádzajúci článok
Veľký Meder chce vybudovať centrum integrovanej starostlivosti

Chodník z Hrebienka na Zamkovského chatu je neprístupný, stavajú lávku - diskusné fórum čitateľov