Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. februára 2012

Christchurch si pripomenul zemetrasenie tichom plným emócií



Druhé najväčšie novozélandské mesto Christchurch si v stredu pripomenulo prvé výročie ničivého zemetrasenia, ktoré usmrtilo takmer 200 ľudí a mesto zanechalo v ruinách. ...



Zdieľať
bez nazvu CHRISTCHURCH 22. februára (WEBNOVINY) - Druhé najväčšie novozélandské mesto Christchurch si v stredu pripomenulo prvé výročie ničivého zemetrasenia, ktoré usmrtilo takmer 200 ľudí a mesto zanechalo v ruinách.


Obyvatelia 370-tisícovej metropoly a pozostalí obetí si presne o 12:51 tamojšieho času pripomenuli tragédiu dvoma minútami ticha. Na pietnej spomienke v jednom z mestských parkov sa zúčastnilo 60-tisíc ľudí, ktorí si zosnulých uctili vypustením symbolického počtu 185 motýľov.

Pozostalí obetí sa v jednom momente pochytali za ramená a sklonili hlavy. Organizátori prečítali kondolenčné listy od britského následníka trónu princa Charlesa a austrálskej premiérky Julie Gillardovej. Nechýbal ani videoodkaz od ministerky zahraničných vecí USA Hillary Clintonovej.

Do Christchurchu v utorok zavítal aj novozélandský premiér John Key, ktorý vzdal česť pamiatke obetí nešťastia. Key označil tento deň za "jeden z najtemnejších v dejinách tohto hrdého národa" a poukázal aj na frustráciu ľudí z meškajúcich financií na obnovu zničeného mesta. V jeho ruinách zomrelo aj dvanásť japonských študentov, ktorých pamiatku si pred univerzitu v meste Tojama na ostrove Honšú prišlo uctiť 150 ľudí.

Zemetrasenie v Christchurch z 22. februára 2011 dosiahlo magnitúdu 6,3 a usmrtilo 185 ľudí, zranenia utrpeli stovky ľudí a zničená zostala veľká časť mesta. Boli to najničivejšie otrasy na tichomorskom súostroví za posledných 80 rokov. Obnovu zničeného mesta narušili aj ďalšie dva silné otrasy, ktoré mesto zasiahli v júni a decembri.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Európska komisia dá preveriť ACTA najvyššiemu súdu v EÚ
<< predchádzajúci článok
Podtatranské vodárne odmietajú ovplyvňovanie zo spisu Gorila