Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. septembra 2015

Christine Lagardeová naliehavo žiada robiť reformy v ekonomike



Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová.



Zdieľať
Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Foto: TASR/AP Photo
New York/Ankara 6. septembra (TASR) - Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová povedala v sobotu (5.9.) v Ankare po stretnutí ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk skupiny 20 (G20), aby urýchlene uskutočnili zmeny vo svojej hospodárskej politike, lebo vyhliadky svetovej ekonomiky nie sú ružové a výkyvy v nej ruinujú trhy rozvojových štátov. Informoval o tom portál amerického denníka Wall Street Journal.


Lagardeová povedala, že sa riziko hospodárskeho poklesu zvyšuje, najmä pre rozvíjajúce sa krajiny. Vzhľadom na nepriaznivý výhľad sa politické priority v ekonomike stali ešte naliehavejšími, než to bolo na podobnom stretnutí v apríli tohto roku.

MMF začiatkom týždňa oznámil, že plánuje znížiť očakávaný medziročný rast svetovej ekonomiky. Jeho vzostup by mal byť najnižší od finančnej krízy na konci minulého desaťročia. Bude to aj v dôsledku problémov čínskej ekonomiky. Jej vplyv na svetovú výrobu je vyšší, než sa doteraz predpokladalo.

Niekoľko veľkých rozvíjajúcich sa krajín už skĺzlo do recesie. Sú v nej najmä štáty, v ktorých exporte prevládajú suroviny. K pohybu na trhu rastúcich krajín prichádza aj v súvislosti s prípravou Fedu, americkej centrálnej banky, na zvýšenie jeho základnej úrokovej sadzby. Očakáva sa, že toto rozhodnutie sa prijme už tento mesiac. Rast jeho základnej úrokovej sadzby povedie k zdraženiu bankových úverov na celom svete.

Lagardeová zdôraznila, že sa vyžaduje sústredené úsilie politikov, aby sa zvládli nové výzvy. Vo vyspelých ekonomikách treba pokračovať v kompromisnej menovej politike, trhovo orientovaných rozpočtových opatreniach a v štrukturálnych reformách, aby sa dosiahol rast výroby a produktivity.

Členovia G20 vlani vyjadrili odhodlanie, že sa v nasledujúcich piatich rokoch pokúsia dosiahnuť priemerný rast globálnej ekonomiky 2 %. Ich predsavzatie však rýchlo stroskotalo v dôsledku slabých ambícií, často ovplyvnených domácimi nepriaznivými politickými udalosťami.

"Rast je veľmi nízky, obchod veľmi slabý, investície veľmi nízke a nezamestnanosť zostáva stále vysoká," posťažovala si Lagardeová.

MMF varoval Fed pred predčasným zvýšením základnej úrokovej sadzby. Fed by ich mal podľa neho uskutočniť až v roku 2016. Dôvodom odkladu rozhodnutia nie je situácia v americkej ekonomiky, ale treba, aby Spojené štáty brali ohľad na globálne dôsledky takéhoto amerického rozhodnutia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na pomoc deťom bežali v Bratislave desiatky ľudí
<< predchádzajúci článok
Firmy si môžu poistiť aj nekomerčné riziká podnikania