Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. decembra 2010

Chronológia úmrtí známych osobností SR v roku 2010



Chronológia úmrtí známych osobností SR v roku 2010: 17. januára V nemeckom Oberhachingu zomrel bývalý sólista Opery Slovenského národného divadla a pedagóg Andrej ...



Zdieľať
sviecka Foto: SITA BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) - Chronológia úmrtí známych osobností SR v roku 2010:

17. januára
V nemeckom Oberhachingu zomrel bývalý sólista Opery Slovenského národného divadla a pedagóg Andrej Kucharský. Tenorista Andrej Kucharský bol jednou z najvýraznejších postáv slovenského operného umenia druhej polovice 20. storočia. Narodil sa 6. januára 1932 v Žiline. Sólistom Opery SND bol v rokoch 1956 až 1965 a jej stálym hosťom do roku 1987. Od roku 1965 pôsobil v zahraničí, predovšetkým na nemeckých scénach, vo Francúzsku, ale aj v Bruseli, v Amsterdame, v Aténach, v Barcelone a v Tokiu. Na javisku SND vytvoril vyše tridsať tenorových postáv od lyrických a melodramatických až po dramatické.

17. januára
Zomrel jeden z najvýznamnejších slovenských dendrológov František Benčať, dlhoročný riaditeľ Arboréta Mlyňany Slovenskej akadémie vied (SAV). Známy aj ako predseda Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV a podpredseda Československej botanickej spoločnosti pri Československej akadémii vied (ČSAV). František Benčať sa narodil 18. septembra 1929 v Kozárovciach.

9. februára
Zomrel Imrich Vaško, bývalý dekan Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku a spoluzakladateľ univerzity. Imrich Vaško, ktorý sa narodil 8. novembra 1936, pôsobil ako vedec, literárny kritik a básnik. Bol členom redakčných rád viacerých odborných časopisov. Autorsky a spoluautorsky vydal šesť monografií, editoval desiatky zborníkov. Je aj autorom piatich básnických zbierok. Nositeľ Veľkej medaily sv. Gorazda udeľovanej ministrom školstva.

12. februára
Zomrela poetka Eva Kováčová. Narodila sa 14. júla 1951 v Rimavskej Sobote a vyštudovala Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici. Jej knižným debutom bola v roku 1973 básnická zbierka Striedavo oblačno. Nasledovali knižky intímnej, prírodnej a spoločenskej lyriky, odrážajúce generačné pocity - Zastavenie v čase a Vážne vášne. Autorsky participovala na obrázkovo-poetickej publikácii Rimavskou dolinou a vydala aj autobiografickú prózu Príbehy Evy Šelmecovej. Vyučovala tiež hru na klavíri, pôsobila vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ a v redakcii denníka Pravda.

17. februára
Zomrel rímskokatolícky kňaz a básnik Svetloslav Veigl, príslušník katolíckej moderny. Pôvodným menom Ferdinand Veigl sa narodil 24. decembra 1915 v Horňanoch. Ako sedemnásťročný vstúpil v Trnave do rehole Sv. Františka Assiského, kde prijal meno Clárus, ktoré používal v poslovenčenej forme Svetloslav. Bohosloveckú fakultu študoval v Salzburgu a v Bratislave, slovenčinu a filozofiu na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity. Za kňaza bol vysvätený v júni 1940. Po ukončení štúdií bol učiteľom, no po nástupe totalitného režimu musel zanechať vyučovanie a prišiel do františkánskeho kláštora v Trnave. Keď v roku 1950 po barbarskej noci zrušili kláštory a rehoľníkov internovali, stal sa správcom fary v Trnave na Tulipáne, kde pôsobil do roku 1959, následne bol až do roku 1977 kňazom v Abraháme. Od roku 1978 až do smrti pôsobil na rímskokatolíckej fare v Kráľovej pri Senci. Prvá básnická zbierka mu vyšla v roku 1938 pod názvom Cestami vetrov. Napísal aj ďalšie zbierky básní, výber z celoživotného básnického diela vyšiel pod názvom Nerušte túto ružu.

14. marca
V Bazileji vo Švajčiarsku zomrel operný spevák, barytonista Bohuš Hanák. Narodil sa 8. januára 1925 v Bánovciach nad Bebravou a v roku 1948 absolvoval Štátne konzervatórium v Bratislave. Sólistom SND sa stal už počas štúdia a na scéne národnej opery v rokoch 1947-68 vytvoril vyše sedemdesiat postáv. V tomto období pôsobil aj v Linzi, v Drážďanoch a Berlíne. Bohuš Hanák stál pri zrode modernej slovenskej opery. Bol okrem iného prvým predstaviteľom Mojmíra II. v opere Eugena Suchoňa Svätopluk uvedenej v svetovej premiére opery v SND v roku 1960. Od roku 1968 žil a pôsobil vo švajčiarskom Bazileji, kde bol takmer tridsať rokov prvým barytonistom operného súboru. Účinkoval tiež na ďalších renomovaných operných scénach vo svete. Po roku 1989 sa vracal na Slovensko, zaujímal sa o slovenskú opernú scénu. Vo Švajčiarsku pôsobil ako vokálny pedagóg a venoval sa aj maľovaniu.

6. apríla
Zomrel básnik, spisovateľ, prekladateľ, esejista a literárny kritik Juraj Pado. Narodil sa 20. marca 1922 v Čečehove, okres Michalovce a do literárneho života vstúpil ako autor básní a krátkych próz v tlači, literárnych časopisoch a rozhlase. Knižne debutoval básnickou zbierkou Dych tejto zeme motivovanou Zemplínom s jeho ľudom a prírodou. Výber z Padovej básnickej tvorby vyšiel pod názvom Čečehovské humná. Autor monografie Potreba básne o básnickej tvorbe Jána Kostru ako aj viacerých príručiek na vyučovanie literatúry v stredných školách. Venoval sa aj prekladu.

8. apríla
Zomrel kardiológ Juraj Fabián, zakladateľ systematického programu transplantácie srdca. Narodil sa 7. októbra 1935 v Prešove a medicínu vyštudoval na Karlovej univerzite v Prahe, kde v rokoch 1959 až 1991 postupne pracoval v popredných zdravotníckych, fakultných a vedeckovýskumných inštitúciách. Po príchode do Bratislavy v roku 1991 pôsobil v Inštitúte pre ďalšie vzdelávanie lekárov a farmaceutov (súčasná Slovenská zdravotnícka univerzita) a od roku 1993 v Ústave kardiovaskulárnych chorôb (neskôr Národný ústav srdcových a cievnych chorôb) ako riaditeľ, potom ako primár Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca, vedúci Odboru pre vedu, výskum a vzdelávanie a predseda Vedeckej rady. Inicioval a komplexne vybudoval program transplantácie srdca v samostatnej Slovenskej republiky. Autor alebo spoluautor vyše 400 odborných článkov a 10 monografií. Za systematickú a úspešnú činnosť opakovane dostal niekoľko cien odborných spoločností a ďalšie vysoké vyznamenania.

15. mája
Zomrel televízny režisér Ivan Teren. Narodil sa 31. augusta 1921 v Slatine nad Bebravou a v Československej televízii pôsobil od roku 1972. S jeho menom sa spája vyše sto televíznych programov, z ktorých mnohé tvorili ťažisko známych bratislavských pondelkov. Dlhé roky riadil televíznu filmovú tvorbu. Bol autorom scenára folklórneho divadelného pásma Rok na dedine. Zaslúžil sa aj o televíznu podobu mnohých diel slovenskej literatúry ako Smrť chodí po horách, Jerguš Lapin, či Jedenáste prikázanie.

18. mája
Zomrel gréckokatolícky kňaz Marek Pribula, najmladší rektor slovenského vysokého školstva. Narodil sa 5. apríla 1974 v Prešove a vysokoškolské teologické vzdelanie ukončil na Katolíckej teologickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe v roku 1997. V jeseni toho istého roka prijal z rúk prešovského gréckokatolíckeho biskupa Jána Hirku kňazské svätenie a nastúpil do pastoračnej služby na faru do Miklušoviec v okrese Prešov. Venoval sa aj pedagogickej činnosti na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Lubline v Poľsku a na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. V roku 2007 sa stal prorektorom a neskôr rektorom Vysokej školy medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove.

22. mája
Zomrel teatrológ a divadelný historik Ján Jaborník. Narodil sa 27. mája 1942 v Bratislave. Počas štúdia divadelnej vedy na VŠMU sa stal dramaturgom činohry Divadla Jonáša Záborského v Prešove a v roku 1969 nastúpil do Divadelného ústavu, kde sa podieľal na prvej etape budovania divadelnej dokumentácie. V roku 1987 nastúpil ako pedagóg na Katedru divadelnej vedy Vysokej školy múzických umení a v roku 1999 sa vrátil do Divadelného ústavu na post vedúceho dokumentácie, kde spracoval retrospektívne ročenky Slovenské divadlá v sezónach 1964/1965 až 1970/1971. Rozhodujúcou mierou sa podieľal na najväčšej výstave o dejinách slovenského divadelníctva Divadlo – vášeň, telo, hlas, inštalovanej v roku 2005 v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave a následne v Košiciach a v Martine. Svoje poznatky spracoval aj do desiatok odborných článkov a štúdií.

6. júna
Zomrel emeritný biskup Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku Ján Antal. Narodil sa 18. júna 1926 v Klenovci, evanjelickú bohosloveckú fakultu absolvoval v Bratislave a na univerzite v Lausanne vo Švajčiarsku. Ako farár pôsobil v Betliari a Rastislaviciach. V období totality ho prenasledovali a dva roky väznili, neskôr musel pracovať vo výrobe. Do kňazskej služby sa vrátil v roku 1986. V roku 1991 ho zvolili za biskupa Západného dištriktu ECAV na Slovensku. V tejto funkcii pôsobil do roku 1994.

3. júla
Zomrel televízny režisér Igor Ciel, ktorý sa narodil 13. apríla 1931. V Slovenskej televízii sa režijne podieľal na vzniku 146 titulov - inscenácií, televíznych filmov i seriálov. V pamäti divákov sa najviac zapísali seriály s historickou tematikou ako Parížski mohykáni, Vivat Beňovský!, Louis Pasteur, Barbora Rösselová. Rozsah jeho tvorby bol široký – komédie, drámy, tragédie, história. Venoval sa tiež súčasným témam.

6. júla
Zomrela spisovateľka Eleonóra Gašparová, popredná autorka kníh pre deti a mládež. Narodila sa 31. augusta 1925 v Opatovicach nad Žitavou. Absolvovala slovenčinu a francúzštinu na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity (dnešná Univerzita Komenského) a súbežne spev na Štátnom konzervatóriu. Pôsobila ako redaktorka vo vydavateľstvách Smena, Slovenské nakladateľstvo detskej knihy a Mladé letá, kde viedla redakciu pôvodnej tvorby. Knižne debutovala v roku 1958 leporelom Jurkove obrázky, ktorého tematické zameranie rozvíjala v nasledujúcich publikáciách rozprávok a krátkych próz. Mnohé knihy venovala aj deťom stredného školského veku a dospievajúcej mládeži. K jej známym knihám patria Spievajúce drevo Helena, Fontána pre Zuzanu a Koncert bez ruží.

7. júla
Zomrel Šimon Jančo, dlhoročný riaditeľ Múzea mesta Bratislavy. Narodil sa 1. novembra 1932 vo Veľkých Kozmálovciach pri Leviciach. Absolvoval históriu a slovenský jazyk na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave a od roku 1963 rozvíjal svoje organizačné a riadiace schopnosti v Múzeu mesta Bratislavy, kde pôsobil 34 rokov. Pod jeho vedením vzniklo v Múzeu mesta Bratislavy množstvo expozícií. Šimon Jančo sa predstavil aj ako scenárista a komisár mnohých výstav a v priebehu 60. až 80. rokov sa zaslúžil o vydanie propagačných a jubilejných publikácií o múzejných expozíciách.

14. augusta
Zomrel bývalý politický väzeň a účastník protikomunistického odboja Štefan Pazdera. Narodil sa 11. apríla 1924 v Železnej Breznici. Do zoznamu odporcov komunizmu sa dostal krátko po nástupe komunistov k moci, keď bol odsúdený vojenským súdom v Prahe za odmietnutie služby v komunistami infiltrovanej armáde. Neskôr ako vedúci lesnej správy na Šumave organizoval úteky cez hranice viacerých významných členov politických strán, príslušníkov armády západného zahraničného odboja a cirkvi. Za napomáhanie k úteku bol v roku 1951 zatknutý a po odsúdení zaradený na ťažbu uránu v Jáchymove. Aj po prepustení z väzenia v roku 1953 sa dostal do pozornosti ŠtB v Karlových Varoch, ktorá ho obvinila z poškodzovania národného hospodárstva. Po novembri 1989 aktívne presadzoval rehabilitáciu a odškodnenie obetí komunizmu, najmä z radov násilne odvlečených do gulagov v bývalom ZSSR.

15. augusta
Zomrela operná speváčka Anna Kľuková, dlhoročná sólistka Opery SND. Narodila sa 21. januára 1951 v Lešti a po štúdiách v Žiline na konzervatóriu a v Brne na Janáčkovej akadémii múzických umení nastúpila v roku 1975 do banskobystrickej opery, kde si začala budovať operný, ale aj operetný repertoár. Po štyroch sezónach v Banskej Bystrici prijala angažmán v Slovenskom národnom divadle (SND), kde pôsobila až do konca svojho života. Na scéne opery SND vytvorila desiatky väčších i menších postáv v dielach klasickej i modernej opernej tvorby domácich i zahraničných autorov.

16. augusta
Zomrel klavirista Peter Toperczer. Narodil sa 24. júla 1944 v Košiciach a hru na klavíri vyštudoval na Akadémii múzických umení (AMU) v Prahe u profesora Františka Maxiána. Ako dlhoročný sólista Slovenskej filharmónie (1972-1989) koncertoval vo väčšine európskych krajín, USA, Kanade i Japonsku. Hosťoval v českých orchestroch a tiež spolupracoval s poprednými zahraničnými telesami ako Orchester BRT-RTB Bruxelles, Orchestra Radio Suisse-Romande, National Ars Centre Orchestra Ottawa, Residentle-Orchester den Haag, Anglický symfonický orchester, Viedenský komorný orchester a ďalšie. Jeho repertoár je zaznamenaný na zvukových nosičoch prestížnych svetových firiem. Okrem koncertnej činnosti pôsobil aj pedagogicky na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a na AMU v Prahe, kde zastával funkciu prorektora a neskôr rektora. Naposledy bol dekanom Hudobnej fakulty AMU.

7. septembra
Vo veku 81 rokov zomrel publicista a dokumentarista Ján Koščo, dlhoročný pracovník televízie na Slovensku. V roku 1959 začínal vo vtedajšej Československej televízii Bratislava ako redaktor publicistických relácií. Bol scenáristom a režisérom dokumentárnych filmov i reportérom priamych televíznych reportáží. Na obrazovke tiež vystupoval ako moderátor cyklu rekonštrukcií súdnych prípadov Kto je vinný? V sedemdesiatych rokoch inicioval televízny Deň otvorených dverí a uvádzal reláciu Nad listami divákov. Neskôr viedol Hlavnú redakciu dokumentárnej tvorby a Odbor výskumu, programu a divákov. Napísal odborné štúdie o televíznej tvorbe a kritike a osobitne sa venoval dejinám televízie na Slovensku. Pôsobil ako pedagóg na Vysokej škole múzických umení i na Katedre novinárstva Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. O televíznej tvorbe napísal vysokoškolské učebné texty.

5. októbra
Zomrel emeritný generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku Pavel Uhorskai. Narodil sa 2. marca 1919 v Tomášovciach pri Lučenci. Po štúdiách na Slovenskej evanjelickej teologickej fakulte v Bratislave nastúpil ako kaplán do Uhrovca a potom pôsobil na ďalších miestach. Kňazskú skúšku vykonal v roku 1945. V roku 1947 nastúpil do služby zborového farára v Háji pri Turčianskych Tepliciach. V roku 1951 ho zatkli za údajnú protištátnu činnosť a odsúdili ho na 34 mesiacov väzenia, zhabanie majetku a peňažnú pokutu. Väznili ho v Leopoldove, Ilave a Bratislave a prepustili ho v roku 1953 na základe amnestie po Stalinovej smrti. V platnosti však zostala strata občianskych práv na päť rokov a zákaz vykonávať kňazskú službu. Po prepustení z väzenia pôsobil ako drevorubač v Hnúšti-Likieri, robotník, neskôr skladník a vedúci MTZ v Pozemných stavbách v Lučenci. V roku 1954 požiadal prezidentskú kanceláriu o odpustenie zvyšku trestu a možnosť pôsobiť v kňazskej službe, nevyhoveli mu však. V roku 1979 Pavel Uhorskai odišiel do dôchodku a žil vo svojom rodisku. Po nežnej revolúcii bol v roku 1990 zvolený za generálneho biskupa ECAV na Slovensku. V roku 1993 sa stal prvým predsedom Ekumenickej rady cirkví v SR. Obe funkcie vykonával do roku 1994, keď definitívne odišiel na dôchodok. V roku 1995 ho prezident republiky ocenil Radom Ľudovíta Štúra 1. triedy.

13. októbra
Zomrela prekladateľka Viera Krnová. Narodila sa 4. augusta 1925 v Ružomberku, bola pravnučkou Svetozára Hurbana Vajanského. Preložila 23 kníh rusky píšucich autorov, slovenským čitateľom priblížila napríklad poviedky Antona Čechova, epopeju nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Michala Šolochova Tichý Don a romány Ivana Turgeneva, Iľju Erenburga i Borisa Polevoja. V roku 1970 jej udelili cenu Jána Hollého.

6. novembra
Zomrel spisovateľ, scenárista, literárny kritik Jozef Bob. Autor literatúry faktu, filmový a televízny scenárista, ktorý sa narodil 6. októbra 1935 v Tekovskej Novej Vsi, pôsobil od roku 1999 na poste šéfredaktora časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník. Bol tiež podpredsedom Spolku slovenských spisovateľov.

13. novembra
Zomrel literárny vedec a lingvista František Miko. Narodil sa 13. apríla 1920 a v roku 1943 absolvoval filozofiu a slovenčinu na Slovenskej univerzite (dnes Univerzite Komenského) v Bratislave. Pôsobil ako pedagóg a vedecký pracovník. Od roku 1968 viedol Kabinet literárnej komunikácie a experimentálnej metodiky v Nitre.

26. novembra
Zomrel spisovateľ Milan Ferko. Básnik, prozaik, dramatik, scenárista a autor literatúry pre deti a mládež sa narodil 14. decembra 1929 vo Veľkom Rovnom. Absolvoval právo na Právnickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave. Bol redaktorom denníka Smena a týždenníka Kultúrny život, šéfredaktorom mesačníka Mladá tvorba a Slovenských pohľadov, redaktorom Vydavateľstva Slovenský spisovateľ. Od roku 1993 pôsobil ako šéfredaktor Slovenských pohľadov, neskôr ako sekčný šéf na Ministerstve kultúry SR. Od roku 1998 pracoval ako slobodný spisovateľ. Z všestrannej literárnej tvorby Milana Ferka vynikajú diela historickej beletrie a drámy.

27. novembra
Zomrel etnograf a muzeológ Ladislav Mlynka. Narodil sa 8. septembra 1954 v Zlatých Moravciach. Vo viacerých štátnych organizáciách pôsobil ako etnograf a vedecký pracovník pre oblasť kultúrneho dedičstva a múzejníctva. Bol odborným asistentom, špecialistom pre materiálnu kultúru, ľudovú kultúru, remeslá a muzeológiu na Katedre etnológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave.

29. novembra
Zomrel publicista, organizátor kultúrnych i spoločenských podujatí Ivo Veliký. Narodil sa 7. januára 1941 v Sučanoch. Od mladosti inklinoval k umeleckému prednesu a aktivitám súvisiacim s literatúrou a poéziou. Napriek politickým perzekúciám ako recitátor viackrát zvíťazil v celoslovenskej recitátorskej súťaži Hviezdoslavov Kubín, zvíťazil aj na súťažiach Wolkrov Prostějov a Plávkov Liptov. Kultúrne a spoločenské podujatia organizoval nielen v Trenčíne, kde žil od roku 1964, ale aj v širšom regióne. Spoluzakladateľ Ceny Karla Čapka v Trenčianskych Tepliciach a dlhoročný spolupracovník Kruhu priateľov českej kultúry Bratislava (KPČK).

2. decembra
Vo veku 51 rokov zomrela cvičiteľka Edita Sipeky, propagátorka zdravého životného štýlu. Napísala niekoľko kníh venujúcich sa životnému štýlu a zdravému chudnutiu.

4. decembra
Zomrel herec Ivan Krivosudský. Narodil sa 1. marca 1927 v Bratislave a od roku 1949 bol členom činohry Divadla Nová scéna v Bratislave. Počas svojej kariéry stvárňoval predovšetkým tragikomické postavy, účinkoval v komédiách, televíznych zábavných programoch, venoval sa tiež dabingu.

5. decembra
Zomrel športový novinár a publicista Ladislav Krnáč. Narodil sa 10. mája 1927. Od roku 1954 do roku 1988 bol vedúcim zahraničného oddelenia denníka Šport. Venoval sa aj trénerskej činnosti, v rokoch 1961 až 1963 bol trénerom československej reprezentácie v basketbale mužov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Silné sneženie komplikuje dopravu na starom kontinente
<< predchádzajúci článok
Unikátny projekt TROJLÍSTOK sa postará o zdravie detí