Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júna 2009

Chu ukončil návštevu Ruska, mieri na Slovensko



Čínsky prezident Chu Ťin-tchao vo štvrtok ukončil návštevu Ruska a zamieril na Slovensko. Čínsky líder sa počas svojho pobytu v Rusku stretol s oboma najvyššími ústavnými činiteľmi - premiérom ...



Zdieľať
MOSKVA 18. júna (WEBNOVINY) - Čínsky prezident Chu Ťin-tchao vo štvrtok ukončil návštevu Ruska a zamieril na Slovensko. Čínsky líder sa počas svojho pobytu v Rusku stretol s oboma najvyššími ústavnými činiteľmi - premiérom Vladimirom Putinom a prezidentom Dmitrijom Medvedevom. Zhodli sa na potrebe posilňovať vzájomné politické a obchodné vzťahy a to predovšetkým v energetickej oblasti. Ich súčasťou je aj zmluva v hodnote 25 miliárd dolárov o dodávkach ruskej ropy do komunistickej krajiny počas najbližších dvadsiatich rokov. Peking sa vďaka tomu stane najväčším obchodným partnerom Moskvy, keď by mal predbehnúť aj Nemecko. Nedoriešenou zostala iba otázka dodávok zemného plynu do najľudnatejšej krajiny sveta. Rozdielne predstavy o jeho cene zapríčinili odloženie projektu plynovodu až na rok 2011. Obaja stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN zároveň potvrdili spoločný postoj k iránskemu a severokórejskému jadrovému programu, k riešeniu situácie na Blízkom východe či nešíreniu jadrových zbraní.


Ako povedal Chu Ťin-tchao v stredu po stretnutí s Putinom, vzťahy s Ruskom vždy budú pre Peking prioritou. Ruský premiér, ktorý privítal čínskeho lídra vo svojej rezidencii neďaleko Moskvy, pochválil Chua za "konštruktívne návrhy" v oblasti infraštruktúry a vo finančnej sfére, ktoré predložil počas summitu Organizácie šanghajskej spolupráce v ruskom Jekaterinburgu. Vo štvrtok sa Chu stretol s Medvedevom, s ktorým sa zhodli na negatívnom vplyve Kórejskej ľudovodemokratickej republiky. Obaja lídri potvrdili aj záporné stanovisko k rozširovaniu Severoatlantickej aliancie, budovaniu americkej protiraketovej obrany či k pretekom v zbrojení vo vesmíre.

Vzťahy medzi Moskvou a Pekingom sa po studenej vojne, keď obaja susedia súperili o vedenie v komunistickom svete, výrazne zlepšujú.
V roku 2008 podpísali kľúčovú dohodu o výstavbe ropovodu spájajúceho sibírske ropné polia s energeticky stále "hladnou" Čínou. V záujme pokračovania nastoleného trendu obe strany našli minulý rok spoločnú reč ohľadom desaťročia trvajúceho sporu o určenie spoločných hraníc.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
KĽDR: Juh nás dotlačil na pokraj vojny
<< predchádzajúci článok
SGI ponúka Mikolajovi spoluprácu pri vysokoškolskom zákone