24hod.sk    Z domova

30. augusta 2007

Chybné predstavy o demokracii vedú k jej obmedzeniu



Chybné predstavy o demokracii vedú podľa Inštitútu pre verejnú politiku (PPI) paradoxne k podpore krokov vlády smerujúcich k obmedzeniu samotnej demokracie. Vzhľadom na to, že sa v poslednom čase ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) - Chybné predstavy o demokracii vedú podľa Inštitútu pre verejnú politiku (PPI) paradoxne k podpore krokov vlády smerujúcich k obmedzeniu samotnej demokracie. Vzhľadom na to, že sa v poslednom čase podľa PPI stávame svedkami čoraz silnejšieho tlaku na ohrozovanie základných princípov demokracie zo strany súčasnej vládnej koalície, nevyhnutná je užšia spolupráca tretieho sektora, médií a opozície pri poukazovaní na možné následky prijímaných zákonov, ktoré v konečnom dôsledku prodemokratické princípy ohrozujú. Na dnešnom stretnutí s novinármi to povedal spoluzakladateľ PPI Martin Kamenský.

Obmedzenia demokracie vidí PPI podľa Kamenského v programovo zužovanom priestore pre individuálne slobody v prospech silnejúceho štátu. "Socialistická demokracia, ku ktorej dnešná vláda Slovensko smeruje, tu už v rokoch 1945 – 1947 bola. Vtedajšia tzv. ľudová demokracia bola predstupeň ku komunistickej totalite," povedal Kamenský. Za najzávažnejšie ohrozenia demokracie Kamenský označil vzťah vládnej koalície k médiám, iniciatívu podpredsedníčky parlamentu Anny Belousovovej smerujúcu k zavedeniu imperatívneho mandátu, nový pojem práva na bezplatné uverejnenie odpovede v návrhu tlačového zákona, netransparentný spôsob prijímania zákonov v parlamente a ich následnú pochybnú kvalitu.

Za jedno z najväčších rizík vo vzťahu k demokratickým princípom považuje PPI posilňovanie policajno-bezpečnostných zložiek a prijímanie zákonov, ktoré vytvárajú priestor na ich zneužívanie a obmedzovanie osobnej slobody. Na základe prijatého zákona o zhromažďovaní získa polícia podľa PPI absolútny prehľad o účastníkoch demonštrácií, aj pokojných, keďže nemôžu byť pri zásahu polície maskovaní, spravodajský zákon rozširuje právomoci SIS a vojenských tajných služieb, pripravovaný zákon vlády o elektronických komunikáciách má umožniť bezpečnostným zložkám sledovanie telefonických hovorov, lokalizáciu majiteľa mobilu a elektronickej pošty bez súhlasu sudcu.

Neštandardne podľa PPI pôsobí aj správanie premiéra Roberta Fica, pričom ako príklad Kamenský uviedol vstup premiéra spolu s podpredsedom vlády a ministrom vnútra do kauzy Malinová, či zverejnenie informácií dôverného charakteru o výške príjmov manažérov DSS.

Súčasná vládna koalícia sa tiež podľa PPI v rozpore s demokratickými princípmi stavia aj k myšlienkam slobodného trhu a podpory podnikateľského prostredia. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina poukázal na neriešenie problémov podnikateľského prostredia a jeho zhoršovanie. "Riešenia sú nekoncepčné, uprednostňujú sa krátkodobé efekty pred dlhodobou stabilitou," povedal Kičina. Za príčiny zhoršenia podnikateľského prostredia, ktoré dokumentoval poklesom indexu, označil Kičina zmeny v daňovom systéme, v Zákonníku práce a diskusiu o zmenách v sociálnom systéme. Kičina upozornil, že Slovensko je v prostredí súťaže a ak nebude zvyšovať kvalitu podnikateľského prostredia, investori budú zvažovať presun aktivít inam. "Efekt reforiem majú občania i vláda," povedal Kičina s tým, že rentabilita podnikov PAS je v porovnaní s obdobím pred reformami štvornásobná. V sociálnom systéme vláda hľadá peniaze najmä u tých, ktorí už teraz platia najviac. "Vláda si neuvedomuje riziko, že si títo ľudia nájdu únikovú cestu a obráti sa to proti vláde i Sociálnej poisťovni," dodal Kičina.

"Mnohí cítia, že na Slovensku sa niečo deje," povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Podľa neho sme svedkami umenšovania demokracie a presadzovania sa vlády jednej strany. Poukázal na príklady z parlamentu, kde podľa neho prichádza ku krádežiam opozičných návrhov koaličnými poslancami. Spomenul prípad disciplinárneho konania proti poslancom SDKÚ-DS za výroky v pléne. "Každá kritika zo strany opozície je zo strany vlády reflektovaná nie vecne, ale hľadaním paralel z obdobia predchádzajúcej vlády," povedal Dzurinda, podľa ktorého má vládna koalícia snahu vytvárať umelé deliace línie v duchu hesla "rozdeľuj a panuj". Väčšina ľudí podľa Dzurindu nereflektuje nebezpečné tendencie, lebo má pocit, že vstupom Slovenska do Európskej únie "máme vystarané."

SITA


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/chybne-predstavy-o-demokracii-vedu-k-jej-obmedzeniu-cl38102.html