29. júla 2009

CIBULKOVÁ: Chcelo to ľahší žreb

Slovenská tenistka Dominika Cibulková prehrala v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na turnaji WTA Tour Bank of the West Classic v kalifornskom Stanforde (Premier, dotácia 700 000 USD, tvrdý povrch) s ...

STANFORD 29. júla (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková prehrala v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na turnaji WTA Tour Bank of the West Classic v kalifornskom Stanforde (Premier, dotácia 700 000 USD, tvrdý povrch) s nenasadenou Austrálčankou Samanthou Stosurovou, 20. vo svetovom rebríčku, za 92 minút 4:6, 3:6.

Išlo o premiérový vzájomný súboj dvoch neúspešných semifinalistiek parížskeho grandslamového antukového Roland Garros 2009 a pre 12. hráčku renkingu Cibulkovú zároveň o vstup do amerického "hardového" letného turné, ktoré vyvrcholí začiatkom septembra newyorskými US Open. „Určite som smutná, že hneď môj prvý zápas tejto zámorskej série sa skončil prehrou. Nechcem sa vyhovárať, ale na rozohratie som si veru želala ľahší žreb. Tento bol naozaj ťažký. S mojím výkonom som pomerne spokojná, na kurte som sa cítila dobre, zdravotne som v poriadku a myslím si, že proti mnohým slabším súperkám by som dnes mala šancu,“ povedala Dominika Cibulková pre agentúru SITA a dodala: „Stosurová hrala fantasticky. Výborne servovala, tlačila ma, urobila len zopár chýb. Keď som nezvládla koncovku vyrovnaného prvého setu, na chvíľu akoby mi utiekla koncentrácia, čo som si nemohla dovoliť. Možno som mala returnovať menej na istotu, keď jej to tam padalo, ale teraz je zbytočné teoretizovať o tom. Dúfam, že v Los Angeles sa dočkám priaznivejšieho žrebu.

Ako je známe, niekdajšia líderka deblového počítačového poradia Stosurová bude spolu s Lleytonom Hewittom v januári reprezentovať hostiteľov na Hopmanovom pohári miešaných družstiev v austrálskom Perthe, na ktorom by Cibulková a Dominik Hrbatý mali obhajovať tohtoročný celkový triumf.

Dvadsaťročná zverenkyňa Vladimíra Pláteníka Cibulková nedokázala v areáli Stanford University nadviazať na svoj vlaňajší miestny prienik do štvrťfinále. Vtedy za výrazne nepriaznivého stavu 7:6 (4), 6:7 (5), 3:5 a 0:40 proti Japonke Ai Sugijamovej odstúpila pre kŕče v ľavej nohe, keď predtým viedla 7:6 (4), 5:2, v desiatom geme druhého setu mala tri mečbaly v rade a na úvod rozhodujúcej časti si vytvorila náskok 2:0.

Dvadsaťpäťročná Stosurová síce v utorňajšom dueli na hlavnom dvorci platne trafila len 44% prvých podaní, dovedna však po nich stratila iba 4 fiftíny, čím si zákonite udržiavala pohodu na returne. V druhom geme nepremenila brejkbal a sama čelila takejto hrozbe v piatej hre úvodného dejstva, ale odolala a ako prijímajúca zabrala pri kľúčovom skóre 5:4.

Austrálčanka napokon v tejto fáze natiahla sériu získaných hier na päť a za stavu 6:4, 3:0 mala šancu poistiť si náskok. Nepodarilo sa jej to, ale o dva gemy neskôr jej Cibulková premenila brejkbal šiestou dvojchybou - 5:1. Slovenka ešte zabojovala a znížila na 3:5 (pri brejku v siedmej hre nezužitkovala náskok 40:0, predsa sa však presadila), ale súperka presvedčivo zvládla druhé podávanie na postup. Cibulková si na returne pripísala len 26% bodov. Inkasovala 6 es a urobila 6 dvojchýb.

Rodáčka z Brisbane Stosurová sa predbežne vyhla jubilejnej 200. singlovej prehre vo svojej profesionálnej kariére a papierovo by ju nemusela utrpieť ani v osemfinálovom 2. kole s Rumunkou Monicou Niculescovou. Pred dvanástimi mesiacmi sa v Stanforde pri svojej tretej účasti prebojovala ako "lucky loserka" až do štvrťfinále, v ktorom - rovnako ako vo finále kvalifikácie - nestačila na neskoršiu šampiónku Aleksandru Wozniakovú. Kanaďanku v utorok hneď na úvod zbavila chúťok na prípadnú obhajobu Daniela Hantuchová (6:4, 4:6, 7:5).

Samantha Stosurová (Austr.) - Dominika Cibulková (6-SR) 6:4, 6:3 za 92 minút

Veľmi si vážim toto víťazstvo aj výkon, povedala Hantuchová

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová postúpila do 2. kola dvojhry na turnaji WTA Tour Bank of the West Classic v kalifornskom Stanforde (Premier, dotácia 700 000 USD, tvrdý povrch).

V areáli Stanford University 26-ročná Slovenka vyradila v 1. kole v súboji dvoch nenasadených tenistiek víťazku tohto turnaja z vlaňajška, Kanaďanku Aleksandru Wozniakovú, v trojsetovom boji za 154 minút 6:4, 4:6, 7:5. Hantuchová bola v rozhodujúcom sete o brejk dolu (2:3*), neskôr viedla aj 5:3, no napokon musela odohrať 12 gemov. Zverenkyňa trénera Larriho Passosa sa proti Wozniakovej predstavila na okruhu WTA po takmer mesačnej pauze, počas ktorej si po Wimbledone najprv trochu oddýchla a potom sa poctivo pripravovala na Floride.

"Toto bol veru na úvod americkej časti sezóny na tvrdých povrchoch dosť ťažký, ale aj kvalitný zápas. Miestami sme hrali naozaj topvýmeny a som veľmi rada, ako som to nakoniec všetko ´zmákla´. Veľmi si vážim toto víťazstvo aj výkon," referovala zo Stanfordu Daniela Hantuchová pre agentúru SITA. Na otázku, v čom bola jej súperka nepríjemná, aktuálna slovenská dvojka skonštatovala: "Hrala veľmi tvrdo svoje údery a výborne podávala. Napokon vlani to tu celé vyhrala a dosť si verila. Zápas to bol o to náročnejší, že bolo veľké teplo. Opakujem, som veľmi spokojná a toto víťazstvo zaraďujem v tomto roku vysoko."

Dvadsaťjedenročná Montrealčanka s poľskými koreňmi Wozniaková vlani v rozpätí deviatich dní na podujatí Bank of the West Classic vyhrala spolu s kvalifikáciou dovedna osem zápasov a stala sa prvou Kanaďankou po 20 rokoch so singlovým prvenstvom z okruhu WTA. Teraz však proti skúsenejšej slovenskej súperke hneď v úvode tesne neuspela. Už v stredu čaká na víťaznú Hantuchovú súboj 2. kola proti siedmej nasadenej Poľke Agnieszke Radwanskej (13. v rebríčku WTA), proti ktorej má bilanciu 1:2. "Ďalšia ťažká súperka, o tom niet pochýb. Už som s ňou prehrala, ale aj vyhrala. Škoda, že nebudem mať deň voľna. Verím však, že sa prejaví moja kvalitná príprava a že mám šancu uspieť," dodala Slovenka.

V prvom sete viedla Hantuchová (27. v rebríčku WTA Tour) už 5:2, ale za tohto stavu nevyužila pri podaní súperky dva setbaly. Kanaďanka (37.) vzápätí znížila na 3:5 a 4:5, ale za tohto stavu opäť neudržala podanie a Slovenka sa tešila po treťom setbale v pomere 6:4. V druhom dejstve bola Wozniaková od stavu 3:2 o brejk vpredu a hoci mala Hantuchová pri skóre 4:5 brejkbaly na vyrovnanie, napokon kanadská hráčka získal set vo svoj prospech. V rozhodujúcom treťom sete čelila Hantuchová stavu 2:3 pri podaní protívníčky, ale rebrejkom sa vrátila späť a dokonca viedla 5:3 a mala aj mečbal. Jej súperka sa trpezlivou hrou v dlhých výmenách dotiahla na 5:5, ale záver drámy už patril Slovenke. Za stavu 6:5 jej Wozniaková pri svojom servise sama premenila druhý mečbal v poradí piatou dvojchybou.

Daniela Hantuchová (SR) - Aleksandra Wozniaková (Kan.) 6:4, 4:6, 7:5 za 154 minút

Súhrn výsledkov utorkových stretnutí 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na tenisovom turnaji WTA Tour Bank of the West Classic v americkom Stanforde

Daniela Hantuchová (SR) - Aleksandra Wozniaková (Kan.) 6:4, 4:6, 7:5
Samantha Stosurová (Austr.) - Dominika Cibulková (6-SR) 6:4, 6:3

Marion Bartoliová (8-Fr.) - Ajumi Moritová (Jap.) 7:6 (6), 6:3
Maria Kirilenková (Rus.) - Anna Čakvetadzeová (Rus.) 6:4, 5:7, 7:6 (5)
Jelena Jankovičová (4-Srb.) - Angela Haynesová (USA) 6:3, 6:1
Sabine Lisická (Nem.) - Lilia Osterlohová (USA) 6:2, 6:3
Alla Kudriavcevová (Rus.) - Julie Coinová (Fr.) 6:1, 7:6 (5)
Venus Williamsová (2-USA) - Stephanie Duboisová (Kan.) 6:2, 6:3
Serena Williamsová (1-USA) - Na Li (Čína) 6:3, 7:6 (6)