Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. augusta 2012

Cigánsky Bašavel 2012: Prehľad účinkujúcich



Na hrade Červený Kameň sa 29. augusta už po tretíkrát uskutoční jedinečný multižánrový festival rómskej kultúry Cigánsky Bašavel. Tento ročník je špeciálny, pretože sa ponesie v duchu spájania.



Zdieľať
KAL: Už ste počuli o Rock´n´Roma?
„Najhorúcejšia rómska kapela zo Srbska“ je známa najmä pre svoj špecifický zvuk, ktorý označujú samotní hudobníci ako Rock´n´Roma. Kapelník Dragan Ristic hovorí, že ich hudba bola vždy mostom medzi rómskym a nerómskym. Kto sa však do ich pesničiek započúva, určite zachytí aj hiphopové prvky, punk, etnické motívy, turecké a jamajské vplyvy a dokonca miesenie tanga s hudbou Stredného východu. Hoci ich tvorba je predovšetkým rytmická a zábavná, ako správni rockeri vložili do nej aj rebelujúceho ducha. Kapela sa totiž politicky a sociálne angažuje v boji proti predsudkom a proti antirómskym postojom.
 
Cigánski Diabli: Najlepší cigánsky orchester
Snáď najznámejšie slovenské rómske hudobné teleso už dávno so svojou povesťou prerástlo slovenskú hudobnú scénu. Od roku 1991 si získali tisícky oddaných fanúšikov ale aj odborných kritikov po celom svete. Orchester sa môže pochváliť tým, že už koncertoval na 5 kontinentoch a v 35 štátoch sveta. Virtuózne husľové sóla primáša Štefana Banyáka, strhujúce výkony cimbalového kúzelníka Ernesta Šarköziho, krásne farby tónov violončela jeho manželky Silvie, klarinetové majstrovstvo Zoltána Grunzu a skvelá rytmicko-harmonická súhra celého orchestra sú zárukou tých najkvalitnejších hudobných predstavení. K ich úspechom prispela odvaha, s akou prinášajú originálne diela, odvážne aranžmány a neobvyklé hudobné kombinácie. Vždy nájdu spôsob, ako rozvinúť tradíciu a obohatiť ju. Za svoj hudobný prínos získali už niekoľko ocenení vrátane titulu Najlepší cigánsky orchester na svete na medzinárodnom festivale v Ciechocineku v Poľsku v roku 1998.
 
Viac: www.ciganskidiabli.sk
 
Sendreiovci a Kokavakere Lavutára: Dotiahli to až do Londýna
Snaha zachovať pôvodnú rómsku pieseň pre nasledujúce generácie priviedla túto kapelu z Kokavy nad Rimavicou až do Londýna, kde mali možnosť predstaviť sa na červenom koberci spoločne s hviezdami svetového formátu. Ich práca totiž natoľko oslovila režiséra Guya Ritchieho, že si ich osobne vybral, aby nahrali hudbu pre jeho film Sherlock Holmes: Hra tieňov. Svoju skvelú povesť si však skupina buduje už od roku 1997, kedy vznikla. Odvtedy účinkovala na množstve festivalov a koncertov na Slovensku i v zahraničí. Verejnosti najznámejší sú práve speváci Vlado a Janka Sendreiovci, no zoskupenie Kokavakere Lavutára tvoria aj huslista Karol Radič, gitaristi Jaroslav Berky, Zoltán Oláh, Martin Cibuľa, kontrabasista Pavel Farkaš a Ondrej Radič, ktorý hrá na akordeón. Na Cigánskom Bašaveli rómska formácia predstaví spoločne so skupinou Para jedinečnú fúziu, ktorú vytvorili špeciálne pre túto príležitosť.
Viac: www.sendreiovci.szm.com
 
PARA: Overená slovenská kvalita
Začiatky tejto dnes už dobre známej slovenskej skupiny sa datujú do roku 1995, kedy mali jej členovia prvú oficiálnu skúšku. V tom čase začali hrať v punkovom štýle, ku ktorému neskôr primiešali trochu ska a funku. Dnes kultová osobnosť kapely, spevák Lasky, sa k formácii pridal až o tri roky neskôr, po niekoľkých výmenách na poste speváka. Pod jeho vedením sa im podarilo v roku 2000 vydať debutový album s názvom Veci začínajú fungovať. Predzvesťou úspechu CD ako i skupiny samotnej bola pozitívna odozva na singel Kruhy do vody. Odvtedy sa u Pary striedali úspešnejšie obdobia s tými menej úspešnými, no po dvanástich rokoch patrí medzi stálice na slovenskej hudobnej scéne. Počas tohto obdobia predstavili svojim fanúšikom viacero spoluprác a tú najčerstvejšiu odprezentujú práve na Cigánskom Bašaveli spoločne so Sendreiovcami.
 
Viac: www.para.sk

Gulo Čar
Názov kapely znamená v preklade „sladká tráva“, alebo „sladká misa“. Basgitarista kapely, Vladimír Dirda, však v minulosti vysvetlil, že ako deti tak hovorili sladkej buchte, ktorú zvykla piecť ich mama. V ich prípade má detstvom inšpirovaný názov opodstatnenie aj preto, že celá formácia pozostáva z členov jednej rodiny. K bratom Dirdovcom sa pridali ich bratranci a dokonca švagrovia priženení do rodiny Ich hudba samotná, je tiež sladká a plná energie, ako krásna spomienka z detstva. Zmes funky, popu a rómskej melodiky doplnená krásnym precíteným hlasom Ireny Horváthovej, chytí za srdce i toho, kto nerozumie textom v rómčine.
 
Viac: www.facebook.com/kapelagulocar
 
Bitumen Beat: Jedinečné prelínanie žánrov
Kapela je pomerne mladá, vznikla len v roku 2010, no niektorí jej členovia boli už v tom čase na českej scéne uznávanými hudobníkmi. Sú totiž priamymi pokračovateľmi Therne Čavo z Hradca Králové, ktorá nebodovala len v domácich končinách, ale aj za hranicami. Bitumen Beat je charakteristický progresívnym prístupom k hudbe, v ktorej sa stretáva rómska a svetová hudba od sedemdesiatych rokov až po dnešnú. Výsledkom je digi Lo-fi-progressive hudobný prejav, v ktorom sa cez dokonalú, ale chladnú elektroniku, derú na povrch emócie a staré tradície.
 
Viac: www.bandzone.cz/bitumen
 
After Phurikane: Starodávne rómske piesne inak
Tento projekt sa zrodil ako nápad etnografky Jany Belišovej. V osadách na východnom Slovensku našla zaujímavých spevákov starých rómskych piesní a rozhodla sa pridať k nim iných muzikantov. Výsledkom je neobvyklá zostava šiestich neškolených rómskych spevákov, dvoch profesionálnych hudobníkov a jedného afrického perkusionistu. Hoci každý z nich je úplne iný a žijú úplne odlišným spôsobom života, hudba, ktorú spolu vytvárajú, dýcha zjednotením a súladom. Nikto sa nikomu neprispôsobuje, nikto nikoho nepotláča. Niet divu, že táto harmónia stelesnená v hudbe im vyniesla nomináciu na Hudobnú udalosť roku 2010, kde sa napokon umiestnili ako druhí. Sila s akou prednášajú starodávne rómske piesne oslovila aj speváčku Janu Kirschner, s ktorou pripravili spoločný projekt Cestou Domov.
Viac: www.zudro.sk
Libuše Bachratá: Tancuje životom
Absolventka Vysokej školy muzických umení v Bratislave sa venuje ľudovému tancu so zameraním na tance cigánske, flamencu a jeho súčasným podobám, moderným technikám a scénickému tancu. Cigánske tance sa učí priamo od majstrov interpretácie v Transylvánii. Okrem toho navštevovala slávnu flamencovú školu Amor de dios v Madride, má za sebou rozmanité flamencové kurzy a učila sa u popredných učiteľov ako Belén Maya, Marcos Flores, či Juan Povillo. Účinkovala vo viacerých flamencových formáciách na Slovensku a momentálne sa venuje sólovej dráhe flamencovej tanečnice. Objavuje sa tiež na scéne moderného a muzikálového tanca. Popri tom pôsobí v tanečnej skupine Partia.
Anita Soul
Úspešná soulová speváčka sa do povedomia verejnosti zapísala predovšetkým vďaka účinkovaniu v projektoch ako Bailando a Hit storočia. Absolventka hudobno-dramatického odboru na konzervatóriu však účinkovala aj v muzikáloch ako Cigáni idú do neba a Hamlet. Hoci doteraz bola známa predovšetkým ako interpretka úchvatnej balady Láska a viacerých tanečných hitov, s novým albumom sa vydala iným smerom. V rámci spolupráce s uznávaným americkým producentom Robertom Glasperom sa nekompromisne presúva do segmentu new soul, r&b a jazzu, aby predstavila úplne novú Anitu Soul.
 
Viac: www.anitasoul.com
 
Oskar Rózsa Band
Oskar Rózsa patrí medzi tie mená na slovenskej hudobnej scéne, ktoré rozhodne nikomu predstavovať netreba. Hudobník, producent, skladateľ a dirigent sa narodil speváčke Eve Biháryovej, takže nasával hudbu doslova už s materským mliekom. Univerzálny hudobník je známy vďaka svojej neuveriteľnej schopnosti prispôsobiť sa rozmanitým štýlom hudby a stál pri zrode množstva albumov iných umelcov, ako aj pri rozmanitých projektoch. Na Cigánskom Bašaveli spoločne so svojou kapelou vystúpi s talentovanými rómskymi deťmi z OZ Divé maky.
 
Eddy Portella
Známy perkusionista je pôvodom z juhoamerického Peru. Na Slovensko prišiel so svojou rodinou v roku 1989. Študoval klasickú hudbu a hru na bicie, no jeho vášňou sa stali perkusie. K tým sa dostal vďaka hudobnej skupine Mango Molas, kde krátko po ich vzniku Eddy pôsobil. Jeho úlohou bolo obsluhovať drobné perkusívne nástroje (percusion menor, shakers, triangle, tamburína, guiro a i.). Neskôr sa začal naplno venovať štúdiu afrokubánskych a latinsko-amerických perkusií. Spolupracoval a spolupracuje so slovenskými hudobníkmi ako Anita Soul, Marcel Palonder, Tina, Pavol Hammel, Le Payaco, A.M.O. Je zakladateľom a umeleckým vedúcim 25-členného umeleckého orchestra Batatimba. Koncertuje na Slovensku i v zámorí.
 
Divé maky
 
OZ Divé maky stojí za vznikom Cigánskeho Bašavelu. Mládež, ktorú podporuje, má tiež miesto na tomto open-air festivale. Predstavia sa vám divadelníci, tanečníci aj výtvarníci. Svojimi vystúpeniami priblížia divákom klasickú tradičnú rómsku kultúru, ktorá sa bude prelínať s modernou. Vytvoria fúzie s Oskarom Rózsom aj s Anitou Soul. Jednu pieseň s nimi zaspieva aj spevák skupiny Para Lasky. Spájať budú aj tanec so živou hudbou. Tanec bude tiež doprevádzať aj spevácke čísla.
 
Viac: www.divemaky.sk

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
USA: Pre syfilis pozastavili nakrúcanie pornofilmov
<< predchádzajúci článok
Z Marsu prišla šokujúca správa, Curiosity sa poškodil senzor