Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. augusta 2011

Cigarety sa ľahko pašujú z Ruska do EÚ



BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Pašovanie cigariet z Ruskej federácie do Európskej únie nemá zábrany, tvrdí šéf Agentúry pre medzinárodnú cestnú dopravu František Turák, podľa ktorého sa situácia s pašovaním cigariet ...



Zdieľať
cigarety BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Pašovanie cigariet z Ruskej federácie do Európskej únie nemá zábrany, tvrdí šéf Agentúry pre medzinárodnú cestnú dopravu František Turák, podľa ktorého sa situácia s pašovaním cigariet skomplikovala. “Na základe informácií, ktoré nám poskytli niektoré štátne orgány Ruskej federácie, existujú odhady, že sa ročne pašujú cigarety v objeme 1 500 až 1 700 kamiónov," uviedol Turák, ale podľa neho to môže byť ešte možno trojnásobok týchto odhadov. V Rusku sa dá kúpiť škatuľka cigariet aj za 20 centov, výrobné náklady sú asi päť centov na škatuľku. Lepšie značky nestoja ani 1,20 eura za škatuľku.


Do roku 2009 sa podľa Turáka prepravovali pašované cigarety najmä prostredníctvom kamiónovej dopravy. „Teraz dominuje námorná doprava,“ tvrdí Turák. Podľa neho sa pašujú cigarety v kontajneroch na lodiach, takýmto spôsobom sa podľa neho pašujú až dve tretiny cigariet, zvyšok ide kamiónmi a najmenší podiel má železničná doprava.

Turák označil za miesto, kde sa pašovanie začína, ruské mesto, resp. prístav Kaliningrad. „Tam je ťažisko pašovania,“ tvrdí. Odtiaľ sa údajne prepravujú cigarety cez Baltské more dvoma cestami. Buď do poľského prístavu Gdansk alebo do škandinávskych štátov. „Predovšetkým však do Nemecka, do Hamburgu,“ zdôraznil Turák, podľa ktorého je tam veľké centrum.

Okrem lodnej cesty vedie z Kaliningradu aj kamiónová cesta na 40 kilometrov vzdialený hraničný priechod Bagriotonovsk z Ruskej federácie do Poľska. „Kamiónov tadiaľ chodí čím ďalej menej,“ dodáva Turák, podľa ktorého sú kontajnery najmenej kontrolované z hľadiska dopravy. V minulosti sa vraj pašovali cigarety v škatuliach s knihami, teraz sa využívajú iné spôsoby. Cigarety sú údajne medzi granulami pre psov a mačky, záhradnými granulami a baliacim papierom, alebo sanitárnymi a hygienickými prostriedkami. „Má ísť o zápach, aby odplašil psa,“ vysvetlil Turák.

Z Petrohradu cez Moskvu alebo severnou stranou je zas podľa Turáka cesta na hraničný priechod Buračky – Terehova do Lotyšska. Tam podľa neho síce od mája 2009 platí pravidlo, že jeden človek môže preniesť raz za 24 hodín dve škatuľky cigariet, domáci sa však podľa Turáka otáčajú stále „Mali by ísť raz, ale točia sa stále,“ tvrdí Turák. Odtiaľ potom pokračujú cigarety do Litvy a Poľska, kde podľa Turáka časť produkcie ostáva. Zvyšok putuje ďalej, údajne aj trasou cez Slovensko do Rakúska.

Európska únia nemá podľa Turáka žiadny program proti pašovaniu cigariet. Jediné, čo sa používa, je zariadenie, ľudovo nazývané skener, ktoré prehliada kamióny. Podľa neho by sa však mali najmä colné orgány štátov Európskej únie zamerať na to, aby si od dopravcov žiadali medzinárodné obchodné doložky. „Ak by si ich vyžadovali, tak by zistili, kto je odosielateľom a príjemcom tovaru,“ hovorí Turák a dodáva, že „ak sa dostanete k obchodným zmluvám, ktoré sú v tabakových fabrikách, za nimi stoja iní ľudia, to sú tie najväčšie mafie“. Podľa Turáka majú s ruskými fabrikami najlepšie kontakty obchodníci z Nemecka a Holandska. Z ruských zdrojov má údajnú informáciu, že tamojší producenti ponúkajú náhradné texty na škatuľky cigariet za tie, ktoré dnes upozorňujú na nebezpečné dôsledky fajčenia. Vtipné texty so smajlíkom by vraj boli v duchu Fajčite, budete zdravý, potentný a podobne.

Európska komisia by mala podľa Turáka vytvoriť post komisára, ktorý by sa špeciálne zaoberal bojom proti pašovaniu cigariet a alkoholu. Medzi štátmi EÚ a Ruskou federáciou by sa mal vytvoriť tzv. tranzitný smer, aby ľudia, ktorí tam chodia služobne alebo na dovolenky, nemuseli hodiny stáť na hraniciach. Podľa Turáka nie sú z hľadiska trhu až tak zaujímavé pašované cigarety z Ukrajiny, ktoré sa objavili aj u nás. Nemajú totiž takú kvalitu ako Ruské.

Turák tvrdí, že problematikou boja proti pašovaniu cigariet sa zaoberá roky, spolupracuje, resp. spolupracoval s colnými orgánmi Ruskej federácie. Určité informácie poskytoval aj orgánom Veľkej Británie, Nemecka ako aj Slovenska. Turák na pašovanie cigariet upozorňoval už aj v minulosti.


ODPORÚČAME:

Colnici odhalili výrobňu cigariet a obvinili šesť osôb
V lese našli tisícky kartónov cigariet
Zadržali tisícky balíčkov cigariet s bieloruskými kolkami

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Útočníkov na bagdadský kostol odsúdili na smrť
<< predchádzajúci článok
Haiti ohrozuje tropická búrka, nariadili evakuáciu

Cigarety sa ľahko pašujú z Ruska do EÚ - diskusné fórum čitateľov

.....3.8. 15:03:04