Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. decembra 2009

Čína má najrýchlejšiu vlakovú trať na sveteČína v sobotu predstavila podľa nej najrýchlejšiu vlakovú linku na svete. Tá spája mestá Guangzhou a Wuhan pri priemernej rýchlosti 350 km za hodinu. Vysokorýchlostný vlak skracuje podľa spravodajskej ...+VIDEOZdieľať
PEKING 27. decembra (WEBNOVINY) - Čína v sobotu predstavila podľa nej najrýchlejšiu vlakovú linku na svete. Tá spája mestá Guangzhou a Wuhan pri priemernej rýchlosti 350 km za hodinu. Vysokorýchlostný vlak skracuje podľa spravodajskej agentúry Xinhua 1 069 km dlhú cestu na trojhodinovú cestu a skracuje pôvodnú cestu o viac ako sedem a pol hodiny.


"Vlak je schopný dosiahnuť rýchlosť 394,2 km za hodinu, čo predstavuje najrýchlejší vlak v prevádzke na svete," uviedol Zhang Shuguang, šéf dopravnej kancelárie na čínskom železničnom ministerstve. Porovnateľné vlaky v Japonsku podľa agentúry Xinhua dosahujú rýchlosť len 243 km a vo Francúzsku 277 km za hodinu.

Peking má ambiciózny rozvojový program v oblasti železníc, v rámci ktorého chce krajina rozšíriť sieť železníc zo súčasných 86 tis. km na 120 tis. km, najväčšiu sieť mimo Spojených štátov amerických. V septembri čínska administratíva uviedla, že plánuje do roku 2012 vybudovať 42 vysokorýchlostných tratí. Krajina tak chce v spoluprácu s korporáciami ako Siemens, Bombardier a Alstom podporiť ekonomický rast v čase krízy.

SITA, AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PETRÍKOVÁ: Súdna rada preberie kompetecie MS SR
<< predchádzajúci článok
Na pláži uviazlo 63 delfínov, 21 z nich zahynulo

Čína má najrýchlejšiu vlakovú trať na svete - diskusné fórum čitateľov