Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. novembra 2018

Čína odmieta kritiku za existenciu prevýchovných táborov



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Ženeva 6. novembra (TASR) - Obrancovia práv ujgurskej národnostnej menšiny v Číne demonštrovali v utorok v Ženeve, kde práve vtedy Rada OSN pre ľudské práva prerokúvala hodnotiacu správu o stave dodržiavania ľudských práv v Číne.


Informovala o tom agentúra AP, ktorá uviedla, že niektoré ľudskoprávne organizácie, vrátane Human Rights Watch (HRW), chcú, aby Rada OSN pre ľudské práva vyvinula na Čínu tlak aj v prípade existencie prevýchovných zadržiavacích centier v západočínskej provincii Sin-ťiang, kde sú Ujgurovia väčšinovým obyvateľstvom.

Čína je terčom kritiky za tieto strediská odborného vzdelávania, kam sú na politickú prevýchovu posielaní príslušníci moslimského menšinového etnika Ujgurov. Činitelia provincie Sin-ťiang chcú ich internáciou bojovať proti šíreniu podľa nich extrémistickej ideológie.

Agentúra Reuters medzičasom informovala, že námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Le Jü-čcheng v utorok v Ženeve odmietol kritiku, ktorá zaznela v minulosti i dnes na adresu Číny za jej prevýchovné tábory. Uviedol, že vznášané obvinenia sú "veľmi vzdialené od faktov".

"Nebudeme akceptovať politicky motivované obvinenia od niekoľkých krajín, ktoré sú zaujaté," povedal na pôde Rady OSN pre ľudské práva Le Jü-čcheng v reakcii na vyhlásenia členov delegácií Británie, Francúzska, Nemecka a Spojených štátov, ktorí v súvislosti s existenciou prevýchovných zariadení vyjadrili hlboké znepokojenie.

Spomínané prerokúvanie hodnotiacej správy o stave dodržiavania ľudských práv v Číne je súčasťou procesu, v ktorého rámci Rada OSN pre ľudské práva postupne skúma situáciu v jednotlivých členských štátoch OSN. Každá krajina sa dostane na program rokovania zhruba raz za štyri či päť rokov.

Ujgurovia sú druhým najpočetnejším moslimským etnikom v Číne, ich počet sa odhaduje na osem miliónov. Väčšina turkotatárskych Ujgurov žije v Sin-ťiangu a na tomto území, ktoré obývajú už vyše 1200 rokov, sa usiluje vytvoriť nezávislý štát s názvom Východný Turkestan.

Výbor OSN pre odstraňovanie rasovej diskriminácie v lete tohto roku uviedol, že v internačných táboroch v Sin-ťiangu je zadržiavaný zhruba milión moslimských Ujgurov.

Podľa ochrancov ľudských práv sú väzni nútení prisahať vernosť čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi a buď svoju islamskú vieru kritizovať, alebo sa jej zrieknuť.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Matečná:Bonusom zákona o neprimeraných podmienkach je anonymné podanie
<< predchádzajúci článok
Mobilná aplikácia ZSSK Ideme vlakom je už dostupná na stiahnutie