Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. januára 2019

Čína pravdepodobne stanoví na tento rok opäť slabší cieľ rastuČína plánuje stanoviť na tento rok nižšie rastové ciele. Zatiaľ čo na minulý rok si stanovila cieľ rastu "okolo" 6,5 %, na tento rok by to malo byť od 6,0 % do 6,5 %. Informovala o tom agentúra ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Peking 11. januára (TASR) - Čína plánuje stanoviť na tento rok nižšie rastové ciele. Zatiaľ čo na minulý rok si stanovila cieľ rastu "okolo" 6,5 %, na tento rok by to malo byť od 6,0 % do 6,5 %. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na nemenované zdroje.


Oficiálne by mal byť výhľad rastu na tento rok oznámený v marci. S ním čínska vláda zverejní aj výhľad rozpočtového deficitu. Ten, ako uviedli zdroje pre Reuters v minulých dňoch, by mal tento rok predstavovať 2,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Na porovnanie, v minulom roku stanovil Peking cieľ rozpočtového deficitu na úrovni 2,6 % HDP.

Predbežné informácie tak naznačujú, že čínska ekonomika bude pokračovať v spomaľovaní rastu, ktorý zaznamenáva v posledných rokoch. Koncom januára zverejní Peking údaje o vývoji ekonomiky za minulý rok a analytici predpokladajú, že rast dosiahol len 6,6 % oproti 6,9-percentnému rastu v roku 2017. Ak sa to potvrdí, bude to najslabší rast čínskej ekonomiky od roku 1990.

Tento rok to bude pravdepodobne opäť o niečo horšie. "Dosiahnuť tento rok rast vyšší než 6,5 %, bude veľmi náročné," povedal pre Reuters jeden zo zdrojov. Aj analytici očakávajú, že tempo rastu sa bude spomaľovať. Čína síce prijíma kroky na podporu rastu, chvíľu ale potrvá, než sa začnú prejavovať, takže v najbližších mesiacoch očakávajú ekonómovia ďalšiu stratu dynamiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kloptaň vo Volovských vrchoch nesie názov po baníckej klopačke
<< predchádzajúci článok
Spojené štáty začali s odsunom svojej vojenskej techniky zo Sýrie

Čína pravdepodobne stanoví na tento rok opäť slabší cieľ rastu - diskusné fórum čitateľov