Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

14. novembra 2019

Čína úspešne otestovala pristávací modul pre let na MarsPlanéta Mars, ilustračná snímka.Zdieľať
Planéta Mars, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Peking 14. novembra (TASR) - Čína vo štvrtok úspešne otestovala pristávací modul pre misiu na Mars, ktorú chce Peking odštartovať v roku 2020. Informovala o tom agentúra AFP.


Štvrtkový test sa konal v provincii Che-pej na severovýchode Číny v zariadení, v ktorom navodili podobné podmienky ako na povrchu červenej planéty.

Vykonaný test je podľa riaditeľa čínskej vesmírnej agentúry CNSA Čang Kche-ťiena "dôležitou súčasťou" plánov na pristátie na Marse. Vývoj celého projektu podľa neho plynulo napreduje.

Pripravovaná prvá čínska misia na Mars sa má zamerať na pohyb sondy po obežnej dráhe a na preskúmanie povrchu planéty. Let k Marsu má potrvať sedem mesiacov.

Peking do svojho vesmírneho programu investoval už miliardy dolárov. Okrem iného chce do roku 2022 sprevádzkovať vesmírnu stanicu s ľudskou posádkou.

Čína sa podľa AP snaží dostihnúť USA a stať sa vesmírnou veľmocou. Po USA a Rusku sa Čína stala treťou krajinou, ktorej sa podarilo vyslať ľudí do kozmu s využitím svojej vlastnej technológie.

Čínska sonda začiatkom januára úspešne pristála na odvrátenej strane Mesiaca na jeho povrch vyniesla lunárne vozidlo nazvané Nefritový králik.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hmlové svetlá na aute by mali byť zapnuté len na nevyhnutný čas
<< predchádzajúci článok
Marek Hamšík. Dokonalý futbalista, technikou aj dušou

Čína úspešne otestovala pristávací modul pre let na Mars - diskusné fórum čitateľov