Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. novembra 2016

Čína úspešne vypustila do vesmíru ťažkú nosnú raketu Čchang-čeng 5



Čína vypustila 3. novembra 2016 do kozmu svoju novú ťažkú nosnú raketu Čchang-čeng 5. Ide o významný krok smerom k ambíciám krajiny vytvoriť vesmírnu stanicu s ľudskou posádkou. Raketa s výškou 57 metrov odštartovala z ...



Zdieľať
Čína vypustila 3. novembra 2016 do kozmu svoju novú ťažkú nosnú raketu Čchang-čeng 5. Ide o významný krok smerom k ambíciám krajiny vytvoriť vesmírnu stanicu s ľudskou posádkou. Raketa s výškou 57 metrov odštartovala z kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan. Foto: TASR/AP
Peking 4. novembra (TASR) - Čína vypustila vo štvrtok do kozmu svoju novú ťažkú nosnú raketu Čchang-čeng 5. Ide o významný krok smerom k ambíciám krajiny vytvoriť vesmírnu stanicu s ľudskou posádkou, píše agentúra DPA.


Raketa s výškou 57 metrov odštartovala z kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan. Na obežnú dráhu Zeme vyniesla experimentálnu družicu Š'-ťien 17 a iné vybavenie pre stanicu, ktorá má byť dokončená do roku 2022.

Čchang-čeng 5 je schopná niesť náklad s hmotnosťou do 25 ton a počíta sa s ňou aj pri transporte ústredného modulu stanice, známeho ako Tchien-che 1, do vesmíru.

Keď v roku 2024 ukončí Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) podľa plánov svoju prevádzku, bude čínska vesmírna stanica jedinou svojho druhu so stálou ľudskou posádkou; otázkou však zostáva, či bude dovtedy dokončená.

Nosné a technologické vlastnosti priraďujú raketu Čchang-čeng 5 do rovnakej triedy, v akej je aj aktuálne najsilnejšia americká raketa Delta IV Heavy, pripomína webový spravodajský portál BBC.

Americké spoločnosti SpaceX a Blue Origin vyvíjajú ťažké nosné rakety, ktoré by mali byť schopné vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO) náklad s hmotnosťou najmenej 50 ton.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa takisto pripravuje na prvý let svojej vlastnej ťažkej nosnej rakety Space Launch System, ktorá bude môcť dopraviť na LEO náklad s hmotnosťou až 130 ton. NASA hodlá túto raketu použiť aj pri transporte astronautov na planétu Mars. Jej prvý let je naplánovaný na rok 2018.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Molenbeeku zavreli mešitu, mala nedovolené stavebné úpravy
<< predchádzajúci článok
PRIESKUM: Podiel informačných technológií v živote človeka rastie