Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. júna 2014

Čína v reakcii na útoky extrémistov rozbila 32 teroristických buniek



V reakcii na útoky pripisované islamistickým extrémistom zadržali čínske úrady za posledný mesiac 380 ľudí podozrievaných z terorizmu a rozbili 32 teroristických buniek. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Peking 23. júna (TASR) - V reakcii na útoky pripisované islamistickým extrémistom zadržali čínske úrady za posledný mesiac 380 ľudí podozrievaných z terorizmu a rozbili 32 teroristických buniek. Podľa agentúry DPA o tom informovali čínske médiá.


Polícia pri záťahoch záťahov zhabala aj 264 výbušných zariadení, 357 kusov zbraní, 101 počítačov, ako aj knihy a DVD s návodmi na výcvik na páchanie teroristických útokov, dodala tlač.

Úrady podľa čínskych médií ocenili podporu verejnosti, ktorá s nimi spolupracuje upozorňovaním na podozrivé osoby.

Vlna zatýkania a súdnych procesov je reakciou čínskych úradov na sériu útokov, z ktorých sú podozrievaní ujgurskí separatisti z autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Štátny denník Fa-č' ž'-pao (Legal Daily) napísal, že pre podozrenie zo spáchania trestného činu terorizmu pred súd predstúpilo 315 ľudí, pričom podľa správ z minulého týždňa najmenej 13 už bolo popravených.

Skupiny Ujgurov žijúcich v exile, ako aj ľudskoprávne organizácie tvrdia, že násilnosti vyvolala pekinská vláda svojou represívnou politikou voči Sin-ťiang, vrátane obmedzovania slobody a práv vyznávačov islamu. Peking toto tvrdenie odmieta. Vo väzení je od januára aj prominentný ujgurský profesor ekonómie Ilham Tohti. Je známym zástancom práv Ujgurov a čínske úrady ho obvinili zo separatizmu, za čo mu hrozí doživotný trest väzenia.

Tohti vo svojich vyhláseniach spochybňoval vládne verzie niekoľkých incidentov, do ktorých boli údajne zapletení Ujguri, vrátane samovražedného atentátu na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien an-men).

Tohti, ktorý pôsobil ako profesor ekonómie na pekinskej Ústrednej univerzite pre národnosti, špecializujúcej sa na štúdium národnostných menšín, vlani v novembri pre agentúru Reuters uviedol, že agenti štátnej bezpečnosti sa mu vyhrážali fyzickým násilím za to, že hovoril so zahraničnými novinármi.

V Sin-ťiangu panuje už dlho napätie medzi miestnymi turkotatárskymi Ujgurmi moslimského vierovyznania a vládnucimi Číňanmi. Ujgurská menšina sa sťažuje na hospodársky, politický a kultúrny útlak, kým čínska vláda obviňuje ujgurské skupiny zo separatistických snáh a terorizmu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nepodceňujte očné mušky, môžu signalizovať ochorenie oka
<< predchádzajúci článok
U. S. Steel súhlasil so zastavením arbitrážneho konania proti SR