Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. januára 2010

Čína zrušila vojenskú návštevu USA pre Taiwan



Čína zrušila vzájomné návštevy predstaviteľov čínskych ozbrojených síl a ozbrojených síl Spojených štátov amerických naplánované na nedeľu pre plán ...



Zdieľať
Black Hawk

Foto: SITA/AP

PEKING 30. januára (WEBNOVINY) - Čína zrušila vzájomné návštevy predstaviteľov čínskych ozbrojených síl a ozbrojených síl Spojených štátov amerických naplánované na nedeľu pre plán Washingtonu predať Taiwanu zbraňové systémy, informovala štátna tlačová agentúra Sin-chua. Agentúra však neposkytla žiadne ďalšie detaily.

Čína v piatok protestovala proti rozhodnutiu Spojených štátov predať Taiwanu zbrane a bojové stroje v celkovej hodnote viac ako šesť miliárd dolárov. Peking varoval, že tento krok poškodí vzťahy a spoluprácu s USA. Námestník čínskeho ministerstva zahraničia Che Ja-faj vtedy poslal v tejto súvislosti demarš americkému veľvyslancovi v Pekingu Jonovi Huntsmanovi. Ministerstvo zahraničia v ňom pripomína, že Taiwan je súčasťou Číny. "Rozhodnutie USA znamená zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny, ohrozenie jej národnej bezpečnosti a snáh na znovuzjednotenie," píše sa v demarši. Čína zároveň vyzvala Spojené štáty, aby toto rozhodnutie prehodnotili a Taiwanu zbrane nepredali.

USA predajú Taiwanu 114 rakiet Patriot, 60 helikoptér Black Hawk a niekoľko vojnových lodí v celkovej hodnote 6,7 miliárd dolárov. Pentagon však nenaplnil želania Taiwanu ohľadom stíhačiek F-16, o ktoré mal Taiwan veľký záujem. Podľa tamojších vrcholných predstaviteľov sa ostrov na nákup zbraní odhodlal v reakcii na čínske zbrojenie. Washington dodávkou zbraní plní svoj záväzok z roku 1979, keď sa Washington zaviazal. že bude Taiwanu pomáhať v otázkach bezpečnosti. USA naposledy predali Taiwanu zbrane v roku 2008. Čína vtedy zmrazila so Spojenými štátmi vojenské vzťahy na viac než rok.

Taiwan sa oddelil od Číny počas občianskej vojny v roku 1949, Peking ho však stále považuje za súčasť ľudovej republiky a v záujme zjednotenia nevylučuje použitie sily. Východoázijský ostrov bol do roku 1971 aj členom OSN, no potom na jeho úkor získala členstvo kontinentálna Čínska ľudová republika. Vzájomné vzťahy medzi nimi sa výrazne zlepšili až po májovom nástupe nového taiwanského prezidenta Maa Jing-ťioua. Väčšina z 23 miliónov obyvateľov ostrova však stále uprednostňuje zachovanie faktickej nezávislosti a ťažko vybojovaných demokratických slobôd. Za nezávislý uznáva Taiwan iba niečo vyše 20 krajín sveta, z európskych iba Vatikán.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dnes je 10 rokov od toxickej havárie v Baia Mare
<< predchádzajúci článok
Pred iránskym súdom 16 demonštrantov proti vláde