Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

23. marca 2014

Čínan si kúpil psa za 1,4 milióna eurTibetské mastify sa v Číne stávajú symbolom bohatstva a vysokého spoločenského postavenia.Zdieľať
Foto: www.guardian.co.uk

 
Na veľtrhu luxusných domácich zvierat, ktorý sa konal uplynulý utorok v provincii Če-ťiang, bol anonymný maklér za psa tejto rasy ochotný zaplatiť rekordnú sumu 1,4 milióna eur.

 
Ročný tibetský mastif zlatistej farby, ktorý sa stal zrejme najdrahším psom na svete, meria 80 cm a váži 90 kg. "Jeho srsť priam žiari a má nádhernú tvár. Je veľmi pokojný a priateľský, ale keď sa objaví cudzí človek, dokáže donekonečna štekať aj uhryznúť," nešetril chválou chovateľ Zhang Gengyun, ktorý za psa zinkasoval dych vyrážajúcu sumu. Aby psovi nebolo na dvore smutno, maklér kúpil aj jeho tmavšieho súrodenca z toho istého vrhu za 700-tisíc eur.

Priateľ za milión

Huňaté tibetské mastify po stáročia strážili tábory kočovníkov a brány tibetských kláštorov. Považujú ich za jedno z najstarších plemien na svete a sú opradené množstvom legiend. Podľa jednej z nich vraj bojovali aj po boku Džingischána pri dobýjaní západnej Európy. Tibetský mastif strážil aj majetok kráľovnej Viktórie či samotného Budhu.

Mastify sa však stávajú symbolom bohatstva a prosperity nastupujúcej čínskej elity. Popri drahých autách, zlatých klenotoch a niekoľkoposchodových vilách tak začínajú predstavovať ďalší materiálny spôsob, ako sa predviesť pred svojím okolím.

 
"Tibetské mastify sú v Číne také drahocenné ako pandy veľké, ľudia ich preto považujú za symbol vyššieho spoločenského postavenia," zdôvodnil chovateľ závratnú sumu psov, ktorým v žilách koluje "levia krv".

Hoci ceny týchto psov posledné roky rastú do závratných výšin, o kupcov nie je núdza. Titulky novín zaplavili aj v roku 2011, keď uhoľný barón zo severnej Číny za huňatého mastifa Hong Donga zaplatil "len" 1,1 milióna eur. Ryšavý mastif si vtedy získal titul najdrahšieho psa planéty.

Organizátor veľtrhu Liu Na tvrdí, že priemerné ceny tejto rasy sa vždy pohybujú v státisícoch eur. "Ich cena závisí od očakávaní chovateľa a ocenenia psa kupcom. Je to podobné ako pri kúpe starožitností," uviedol Na, ktorí nepochybuje o tom, že mnohé ceny sú prehnane nadhodnotené. Chovatelia sú však presvedčení, že majiteľom mastifov sa ich investícia vráti hneď, ako začnú predávať ich potomkov.

Za mastifa menom Hong Dong zaplatil uhoľný barón pred troma rokmi 1,1 milióna eur Foto: www.dailymail.co.uk
Za mastifa menom Hong Dong zaplatil uhoľný barón pred troma rokmi 1,1 milióna eur Foto: www.dailymail.co.uk

www.guardian.co.uk, www.welt.de

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vedci skúmali vplyv antikoncepcie na zdravie žien, toto zistili!
<< predchádzajúci článok
Felliniho múza Giulietta Masina zomrela pred 20 rokmi