24hod.sk    Zo zahraničia

13. októbra 2005

Číňania vyrazili na „dlhý pochod“ do vesmíruČína včera vyslala na obežnú dráhu okolo Zeme vesmírny modul Šen-čou VI (Magická loď) pilotovaný dvomi kozmonautmi.Zdieľať
Na orbitu ho z kozmodrómu Ťiou-čchuan na kraji púšte Gobi vyniesla raketa typu „Dlhý pochod“. Napriek prechodu studeného frontu, ktorý priniesol aj sneženie, štart rakety prebehol bez problémov. Obaja astronauti - Fej Ťun-lung (40) a Nie Chaj-šeng (41) strávia na orbite 119 hodín. Obaja sú pilotmi vojenského letectva.
Čínski predstavitelia tentoraz porušili obvyklé utajovanie a štart povolili vysielať v priamom prenose. Na kozmodróm však vpustili iba vybraných čínskych novinárov. Tých, ktorí sa k nemu pokúšali dostať bez pozvania, zastavili zátarasy na ceste 80 km pred Ťiou-čchuanom.
Čína sa v októbri 2003 stala po Rusku a USA iba treťou krajinou na svete, ktorá dostala človeka do vesmíru vlastnými silami. Jang Li-wej vtedy strávil na orbite 21 a pol hodiny. Astronautov teraz čakajú aj experimenty. V 10-kilogramovom skafandri budú skúšať pohyb medzi dvoma časťami svojho plavidla - orbitálnou kapsulou a návratovým modulom.
Čína pracuje na raketovom programe od 50. rokov a prvý satelit vypustila na obežnú dráhu v roku 1970. Peking plánuje dostať nepilotovanú sondu na Mesiac do roku 2010 a chce
vybudovať vesmírnu stanicu.


(apl, int.SITA, foto SITA/AP)


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/cinania-vyrazili-na-dlhy-pochod-do-vesmiru-cl2670.html