Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. októbra 2005

Číňania vyrazili na „dlhý pochod“ do vesmíruČína včera vyslala na obežnú dráhu okolo Zeme vesmírny modul Šen-čou VI (Magická loď) pilotovaný dvomi kozmonautmi.Zdieľať
Na orbitu ho z kozmodrómu Ťiou-čchuan na kraji púšte Gobi vyniesla raketa typu „Dlhý pochod“. Napriek prechodu studeného frontu, ktorý priniesol aj sneženie, štart rakety prebehol bez problémov. Obaja astronauti - Fej Ťun-lung (40) a Nie Chaj-šeng (41) strávia na orbite 119 hodín. Obaja sú pilotmi vojenského letectva.
Čínski predstavitelia tentoraz porušili obvyklé utajovanie a štart povolili vysielať v priamom prenose. Na kozmodróm však vpustili iba vybraných čínskych novinárov. Tých, ktorí sa k nemu pokúšali dostať bez pozvania, zastavili zátarasy na ceste 80 km pred Ťiou-čchuanom.
Čína sa v októbri 2003 stala po Rusku a USA iba treťou krajinou na svete, ktorá dostala človeka do vesmíru vlastnými silami. Jang Li-wej vtedy strávil na orbite 21 a pol hodiny. Astronautov teraz čakajú aj experimenty. V 10-kilogramovom skafandri budú skúšať pohyb medzi dvoma časťami svojho plavidla - orbitálnou kapsulou a návratovým modulom.
Čína pracuje na raketovom programe od 50. rokov a prvý satelit vypustila na obežnú dráhu v roku 1970. Peking plánuje dostať nepilotovanú sondu na Mesiac do roku 2010 a chce
vybudovať vesmírnu stanicu.


(apl, int.SITA, foto SITA/AP)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V skratke
<< predchádzajúci článok
Sexi „klampiar“ láka do Poľska turistov

Číňania vyrazili na „dlhý pochod“ do vesmíru - diskusné fórum čitateľov