Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. augusta 2008

CINEMATIK: Festival ponúkne vyše sto filmov z celého svetaMedzinárodný filmový festival Cinematik v Piešťanoch uvedie od 10. do 15. septembra vyše sto filmov z celého sveta. Spolu prinesie deväť nesúťažných sekcií.Zdieľať
Prehliadku s názvom Rešpekt venujú španielskemu filmárovi Venturovi Ponsovi. Z jeho dielne premietnu šesť celovečerných filmov. Fenomén polnočných hrdinov z akčných filmov a hororov prinesie sekcia Za hranicou kultu, v ktorej nebudú chýbať filmy ako Šialený Max 2: Bojovník ciest (1981) s mladým Melom Gibsonom. V sekcii Dokma: Súčasný rakúsky dokument uvedú osem najlepších rakúskych dokumentárnych filmov z posledných rokov. Domácu filmovú tvorbu vrátane snímok Slepé lásky (2008) a Muzika (2008) predstavia v prehliadke Čo dom dal. Dva študentské bloky ponúknu filmy študentov z Akadémie v Banskej Bystrici a 24 experimentálnych videodiel mladých slovenských výtvarníkov. Talianskemu filmu bude venovaná sekcia Taliansko pod lupou. V prehliadke Hore dole prúdom uvedú oscarový film Stefana Ruzowitzkeho Diablova dielňa, ktorý prináša skutočný príbeh o najväčšej falšovateľskej operácii v histórii. Zároveň uvedú snímku Náš vodca (2008), Darjeeling s ručením obmedzeným (2007) či film Be Kind Rewind (2008, Prosím pretočte) francúzskeho režiséra Michela Gondryho. Za pozornosť stojí i dokument Bunt. Delo Litvinenko (2007, Prípad Litvinenko) v réžii Andreja Nekrasova.

V Zvláštnych uvedeniach si pripomenú prostredníctvom filmu V tieni času obdobie spred roku 1989. Dokument Ústavu pamäti národa rozpráva o piešťanskom rodákovi, ktorý emigroval na Západ v práškovacom lietadle. Pre fanúšikov hororu pripravili snímku Georgea A. Romera Denník mŕtvych (2007), pre detských divákov sekciu Cinematik Jr., v ktorej uvedú v dvoch hodinových blokoch animovaný seriál Veselá farma (2007) o nezbednej ovečke Shaun. Päť najlepších filmov, ktoré mali premiéru v slovenských kinách v prvom polroku 2008 uvedú v rámci prehliadky Kinema Choice. Pôjde o snímky Čierna krv (2007), Táto krajina nie je pre starých (2007), Michael Clayton (2007), Pokánie (2007) a Prísľuby z východu (2007).

Agentúru SITA o tom informoval Peter Konečný zo spoločnosti Kinema.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štvrté pokračovanie Terminátora možno aj so Schwarzeneggrom
<< predchádzajúci článok
Od štvrtka majú všetky deti ostrova Niue vlastný laptop

CINEMATIK: Festival ponúkne vyše sto filmov z celého sveta - diskusné fórum čitateľov