24hod.sk    Zaujímavosti

13. decembra 2020

Čínska sonda Čchang-e 5 začala návrat na Zem, z Mesiaca prinesie vzorky hornínČínska lunárna sonda so vzorkami mesačných hornín v nedeľu začala svoj trojdňový návrat na Zem. Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) na sociálnych médiách informovala, že Čchang-e 5, ktorá ...Zdieľať
china_moon_probe_87616 27b406145cc04fb897eac94d5f40c685 min 676x381 13.12.2020  - Čínska lunárna sonda so vzorkami mesačných hornín v nedeľu začala svoj trojdňový návrat na Zem. Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) na sociálnych médiách informovala, že Čchang-e 5, ktorá zhruba týždeň obiehala okolo Mesiaca, zapla na približne 22 minút svoje motory, a tak sa dostala preč z jeho orbity.


Návratový modul s približne dvoma kilogramami hornín by mal pristáť v čínskej oblasti Vnútorné Mongolsko. Ak bude misia úspešná, bude to po prvý raz od 70. rokov minulého storočia, čo budú mať vedci k dispozícii čerstvé vzorky mesačných hornín.

Čína zriadila laboratóriá na analýzu veku a zloženia vzoriek a očakáva sa, že sa o ne podelí aj s ďalšími krajinami.

Lander sondy pristál na Mesiaci začiatkom decembra. Čchang-e 5 získala vzorky vŕtaním do mesačnej kôry aj zberom z povrchu.

Čchang-e 5 je ďalšou zo série odvážnych misií ambiciózneho čínskeho vesmírneho programu, ktorého cieľom je okrem iného pristáť na Mesiaci s ľuďmi, pristáť na Marse a mať do roku 2022 funkčnú vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Zeme.


Zdroj: Webnoviny.sk - Čínska sonda Čchang-e 5 začala návrat na Zem, z Mesiaca prinesie vzorky hornín © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/cinska-sonda-cchang-e-5-zacala-navrat-na-zem-z-mesiaca-prinesie-vzorky-hornin-cl746826.html