Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

01. septembra 2019

Čínski vedci objavili gél na obnovu zubnej skloviny, testovali ho na vytrhnutých zuboch


Tagy: vedci zuby

Čínski vedci našli spôsob, ako obnoviť zubnú sklovinu. Tím výskumníkov z univerzity v meste Če-ťiang vytvoril gél, po ktorom sa sklovina dokáže obnoviť. O výsledkoch svojho výskumu píšu v ...Zdieľať
gettyimages 956170618 676x451 1.9.2019 - Čínski vedci našli spôsob, ako obnoviť zubnú sklovinu. Tím výskumníkov z univerzity v meste Če-ťiang vytvoril gél, po ktorom sa sklovina dokáže obnoviť.


O výsledkoch svojho výskumu píšu v odbornom časopise Science Advances.

Súčasné výplne nedosahujú permanentnú opravu


Zubná sklovina je mineralizovaná vrstva pokrývajúca povrch zuba a je to najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele. Nedokáže sa však sama obnovovať. V dôsledku toho je zubný kaz jedným z najbežnejších chronických ochorení u ľudí, uvádzajú vo svojom výskume vedci.

Na opravu poškodenej skloviny zubov sa používajú živicové, keramické či amalgámové výplne, tie však nedosahujú permanentnú opravu a môžu sa uvoľniť, keďže sú vyrobené z cudzích materiálov.

Gél testujú na myšiach


Gél obsahuje vápnik a fosfát, ktoré obsahuje aj zubná sklovina, aby podporili jej samostatnú obnovu. Vedci Žuej-kchang Tchang, Čao-ming Liou a ich desiati kolegovia gél otestovali na vytrhnutých poškodených ľudských zuboch. Tie udržiavali v nádobách s roztokom, ktoré simulovali prostredie v ústach.

Sklovina sa s gélom dokázala sama obnoviť v priebehu 48 hodín. Gélu sa však podarilo vytvoriť vrstvu hrubú len tri mikrometre, a teda o približne 400-krát tenšiu, ako je nepoškodená sklovina. Podľa Tchanga však gél možno aplikovať opakovane, aby vrstva zhrubla.

Vedci gél v súčasnosti testujú na myšiach a dúfajú, že ho v neskorších štádiách výskumu budú môcť otestovať aj u ľudí v prirodzených podmienkach. A to teda aj keď jedia a pijú.


Zdroj: Webnoviny.sk - Čínski vedci objavili gél na obnovu zubnej skloviny, testovali ho na vytrhnutých zuboch © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: vedci zuby
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Putin zagratuloval tlačovej agentúre TASS k 115. výročiu jej vzniku
<< predchádzajúci článok
Šachový turnaj v Skalici vyhral Rus Demidov, tretí bol Slovák Pecháč

Čínski vedci objavili gél na obnovu zubnej skloviny, testovali ho na vytrhnutých zuboch - diskusné fórum čitateľov