Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. februára 2009

Čínsku vládu útok na premiéra nahneval



Čínsku vládu rozhneval útok topánkou na premiéra Wena Ťia-paa na univerzite v britskom Cambridgei, zdôraznila však, že bilaterálne vzťahy týchto dvoch krajín to žiadnym spôsobom nepoškodí. ...+ Video



Zdieľať

PEKING 3. februára (WEBNOVINY) - Čínsku vládu rozhneval útok topánkou na premiéra Wena Ťia-paa na univerzite v britskom Cambridgei, zdôraznila však, že bilaterálne vzťahy týchto dvoch krajín to žiadnym spôsobom nepoškodí. "Čínska strana vyjadrila svoju veľkú nespokojnosť s týmto incidentom. Britská strana vyjadrila hlbokú ľútosť čínskej strane a povedala, že Británia potrestá zodpovednú osobu podľa svojich zákonov. Dôkazy ukazujú, že hlavný tvorca problému, ktorý uskutočnil tento nepriateľský čin, nemá podporu verejnosti a nezastaví trend zlepšujúcich sa priateľských vzťahov medzi Čínou a Britániou," píše sa v utorňajšom vyhlásení hovorkyne čínskeho ministerstva zahraničných vecí.


Reč čínskeho premiéra na univerzite v Cambridgei prerušil v pondelok nečakaný útok jedného z profesorov, ktorý do ázijského lídra hodil topánku, pričom ho tesne minul. "Toto je škandál!" zakričal pred tým, než ho bezpečnostní pracovníci spacifikovali a okamžite vyviedli z koncertnej siene univerzity, kde Wen prednášal. "Tento diktátor tu, ako môžete počúvať jeho klamstvá? Ako sa univerzita mohla zapredať tomuto diktátorovi?" dodal nahnevaný pedagóg.

Incident pripomenul situáciu z decembra v irackom Bagdade, kde iracký novinár hodil svoju obuv do amerického prezidenta Georgea W. Busha, pričom rovnako tesne minul, keďže Bush sa pohotovo uhol. V Cambridgei topánka pristála meter vedľa čínskeho premiéra. Bezpečnostní pracovníci okamžite vybehli na javisko a odkopli ju. Profesor premiéra tiež vypískal a pri odchode zo sály vyzval ľudí, aby "vstali a protestovali". Z obecenstva sa však ozvalo len "Hanba ti, hanba ti!".

"Toto opovrhnutiahodné konanie nemôže stáť v ceste priateľstvu medzi Čínou a Veľkou Britániou," skonštatoval Wen a zožal od divákov, prevažne čínskych študentov, hromadný potlesk. Útokom sa očividne nenechal rozrušiť, v reči pokračoval a neskôr odpovedal na otázky publika.

Komunistickú Čínu medzinárodné spoločenstvo i mimovládne organizácie často kritizujú za chronické porušovanie ľudských práv. Počas trojdňovej Wenovej návštevy Británie protibetskí demonštranti protestovali proti čínskej okupácii tejto himalájskej oblasti. Čínsky premiér sa domov vráti v pondelok večer po ukončení svojho európskeho turné, ktoré zahŕňalo aj návštevu Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose, Nemecka, sídla Európskej únie v Bruseli a Španielska.


SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Donovaloch pripadlo 15 cm snehu
<< predchádzajúci článok
Militanti v Pakistane vyhodili do vzduchu kľúčový most