Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. decembra 2013

Čínsky ľadoborec zachraňujúci ruskú výskumnú loď v ľade neuviazol



Austrálske úrady dnes popreli správy, že čínsky ľadoborec, ktorému sa nepodarilo dostať k ruskému výskumnému plavidlu uviaznutému od Vianoc v antarktickom ľade, je taktiež zablokovaný medzi ľadovými ...



Zdieľať
Sydney 28. decembra (TASR) - Austrálske úrady dnes popreli správy, že čínsky ľadoborec, ktorému sa nepodarilo dostať k ruskému výskumnému plavidlu uviaznutému od Vianoc v antarktickom ľade, je taktiež zablokovaný medzi ľadovými kryhami. Informovala o tom agentúra DPA.

Ruská výskumná loď Akademik Šokalskij uviaznutá pri Antarktíde 27. decembra 2013. Foto: TASR/AP

Čínsky ľadoborec Snežný drak sa dostal na vzdialenosť 12 kilometrov od ruskej výskumnej lode Akademik Šokaľskij, ale musel sa v záujme vlastnej bezpečnosti stiahnuť.

"Nie, (čínsky ľadoborec) nie je poškodený," uviedla hovorkyňa austrálskeho úradu pre námornú bezpečnosť Lisa Martinová. "Môže sa pohybovať a plávať kam chce. Nemôže však napredovať k uviaznutému plavidlu, ale kamkoľvek inde má cestu voľnú," povedala Martinová.

Dodala, že ďalej sa pravdepodobne nedostane ani francúzsky ľadoborec L'Astrolabe, ktorý navyše nemá na palube vrtuľníky, takže do záchranných prác sa nemôže zapojiť.

Posledná záchranné plavidlo - austrálska polárna zásobovacia loď Aurora Australis - by k uviaznutému ruskému plavidlu mala doraziť v nedeľu. Ak sa ani jej nepodarí prelomiť ľad, pasažierov a posádku ruskej výskumnej lode budú musieť evakuovať vrtuľníky čakajúce na palube Snežného draka, ktoré ich prepravia na Auroru Australis.

"Ak by sa ukázalo, že Aurora Australis ľad neprerazí, zachránime ľudí z uviaznutej lode vrtuľníkmi," povedala Martinová.

Ruská výskumná loď Akademik Šokaľskij vyplávala 28. novembra z Nového Zélandu. Vydala sa po stopách antarktickej expedície austrálskeho výskumníka Douglasa Mawsona spred sto rokov. Na palube sa nachádza 74 vedcov, turistov a členov posádky. V antarktickom ľade uviazla 25. decembra.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šéf severoamerickej divízie Hyundai J. Krafcik odstupuje z funkcie
<< predchádzajúci článok
Zlodeji chceli vykradnúť potraviny, polícia ich zadržala výstrelmi