Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. marca 2015

Čínsky parlament schválil vládny cieľ tohtoročného rastu ekonomiky



Ilustračné foto, čínske vlajky na námestí Nebeského pokoja v Pekingu



Zdieľať
Ilustračné foto, čínske vlajky na námestí Nebeského pokoja v Pekingu Foto: TASR/AP
Peking 15. marca (TASR) - Čínsky parlament na záver svojho výročného zasadnutia schválil vládny cieľ tohtoročného ekonomického rastu na úrovni 7 %. To znamená zhoršenie cieľa po tom, ako si v minulom roku vláda stanovila rastový cieľ na úrovni 7,5 %. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.


Národný ľudový kongres podporil plán, ktorý vláda predložila na začiatku zasadnutia parlamentu pred 11 dňami, počtom hlasov 2853 k 18. Okrem toho odobril aj jednotlivé opatrenia na zníženie znečisťovania ovzdušia, boj proti korupcii a nezamestnanosti.

Ochladzovanie realitného sektora, slabý domáci aj zahraničný dopyt a vysoká dlhová záťaž spôsobili, že tempo rastu čínskej ekonomiky sa v posledných asi 15 mesiacoch spomaľovalo. To viedlo k poklesu tempa rastu čínskeho hospodárstva v minulom roku na 7,4 % oproti vládnemu cieľu na úrovni 7,5 %, čo bol najslabší rast za posledných 24 rokov. Viacerí ekonómovia už v tom čase predpovedali, že spomaľovanie rastu ekonomiky bude pokračovať.

Najnovší rastový cieľ na úrovni 7 % je najnižší za posledných 11 rokov a ak sa naplní, bude to najslabší rast čínskej ekonomiky za posledné štvrťstoročie. Podľa premiéra Li Kche-čchianga je však aj tento (znížený) cieľ výzvou a splniť ho nebude jednoduché. Dodal však, že vláda urobí maximum, aby udržala "tempo rastu v rozumných hraniciach".

Zároveň ubezpečil, že vláda je pripravená v prípade výraznejšieho spomalenia rastu či ohrozenia zamestnanosti alebo príjmov ekonomiku podporiť. Ako povedal na tlačovej konferencii na záver zasadnutia parlamentu, Čína má v oblasti hospodárskej politiky stále dostatok manévrovacieho priestoru, pretože v minulých rokoch sa vyhla mohutnejším krátkodobým stimulačným opatreniam.

"V minulých rokoch sme neprijímali rozsiahle, krátkodobé opatrenia na podporu ekonomiky, takže dnes môžeme povedať, že v rámci hospodárskej politiky máme dostatočne veľký manévrovací priestor," povedal Li Kche-čchiang.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PRIESKUM: Pre Slovákov už Maďarsko nepredstavuje nebezpečenstvo
<< predchádzajúci článok
Na zhromaždení Jobbiku vystúpi aj historik zo Slovenska Gyula Popély