Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. septembra 2012

Cirkevné a súkromné školy sa budú takmer rovnať štátnymCirkevné a súkromné školy zrejme dostanú trvalú garanciu, že im štát bude dávať minimálne 88 percent z peňazí, ktoré dostávajú obecné školy alebo školy zriaďované štátom či ...Zdieľať
ucitelia strajkuju BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Cirkevné a súkromné školy zrejme dostanú trvalú garanciu, že im štát bude dávať minimálne 88 percent z peňazí, ktoré dostávajú obecné školy alebo školy zriaďované štátom či samosprávou.


Parlament dnes schválil pozmeňovací návrh k novele zákona o financovaní škôl, ktorý predložil poslanec za KDH Martin Fronc. Pod jeho návrh sa podpísal aj poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák.

Fronc navrhol, aby garancia 88 percent pre neštátne školské zariadenia nebola tak, ako bolo v pôvodnom návrhu zákona, len na obdobie rokov 2013 až 2015, ale aby tá garancia bola od roku 2013 bez obmedzenia. Minimálne 88 percent z peňazí, ktoré putujú k štátnym školám, dostávajú neštátne školy a školské zariadenia už dnes.

Od roku 2007, keď prešli kompetencie zo štátu na samosprávy, však túto istotu dostávali vždy len na tri roky. Prechodné obdobie malo poslúžiť na racionalizáciu siete škôl. Poslanci NR SR okrem Froncovho návrhu odmietli ďalšie pozmeňovacie návrhy opozičných poslancov.


O záujmové krúžky sa bude starať obec

Parlament odobril aj pozmeňujúci návrh Juraja Blanára (Smer-SD), podľa ktorého ministerstvo školstva určí racionalizačné opatrenia zriadovateľovi, ktorý ho požiadal o dofinancovanie školy alebo školského zariadenia, ale zároveň s ním určí aj druh a trvanie opatrenia a až potom môže siahnuť na financie. Zriaďovateľ môže požiadať o ďalšie peniaze až po uskutočnení racionalizačného opatrenia, ktoré znamená zrušenie školy, zníženie počtu tried alebo počtu zamestnancov.

Podľa schválenej novely peniaze na záujmové krúžky v centrách voľného času (CVČ) a školských strediskách záujmovej činnosti dostanú od budúceho roka obce, kde má dieťa trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti pre dieťa.

Prijatiu novely nezabránila ani vlna kritiky stavovských organizácií či opozície, ktorí ju označili za likvidačnú. Objem financií pre obce vyrátajú od budúceho roka podľa počtu detí s trvalým pobytom vo veku od päť do 14 rokov. Rezort chce zmenou zamedziť duplicitnému vykazovaniu toho istého dieťaťa v CVČ.


Ministerstvo sa obáva čiernych duší

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) upozornil, že podľa nových pravidiel dostane dotácie na záujmovú činnosť aj 2647 obcí, v ktorých sa nenachádzajú centrá voľného času. Vzhľadom na to, že zákon nezaväzuje starostov poukázať tieto financie na CVČ, môžu ich použiť na splácanie dlhov či opravy v obci.

Stavovské a mimovládne organizácie v školstve spustili proti zmenám petíciu, pod ktorú sa dodnes podpísalo viac ako tritisíc ľudí. Ministerstvo tvrdí, že ho k zmene prinútili množiace sa prípady takzvaných čiernych duší, na ktoré idú dotácie, aj keď reálne nenavštevujú žiadne krúžky záujmovej činnosti. Dôkazom zneužívania súčasného systému sú podľa rezortu zriaďovatelia CVČ v malých obciach, kde evidujú tisíce detí, na ktoré požadujú financie.

Minister školstva Dušan Čaplovič odmieta, že by prijatím novely zákona o financovaní škôl hrozil centrám voľného času (CVČ) zánik. Ako uviedol na záver rozpravy k tomuto zákonu, ak CVČ zaniknú, tak preto, že nedokážu fungovať za normálnych podmienok konkurencie. Podľa neho samosprávam ide o to, aby CVČ boli kvalitné a nerozlišujú, či je verejné, súkromné, alebo cirkevné.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Akciové trhy v strednej Európe opäť oslabili
<< predchádzajúci článok
Francúzsko a Slovensko majú rovnaký názor na eurozónu

Cirkevné a súkromné školy sa budú takmer rovnať štátnym - diskusné fórum čitateľov