Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júna 2007

Číž je za zachovanie imunity poslancov pri výrokoch



Predseda poslaneckého klubu Smer-SD Miroslav Číž odporučí poslancom svojej strany, aby podporili opozičný návrh na zúženie imunity len na výroky prednesené na pôde parlamentu. Zároveň však ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) - Predseda poslaneckého klubu Smer-SD Miroslav Číž odporučí poslancom svojej strany, aby podporili opozičný návrh na zúženie imunity len na výroky prednesené na pôde parlamentu. Zároveň však poznamenal, že na to sú rozdielne názory. Poslanecký klub Smeru-SD bude zasadať v pondelok. „Som veľmi zvedavý, aké názory budú mať poslanci, čo budú prezentovať,“ dodal. Vyjadrenie, že imunita poslancov by nemala byť zrušená úplne, ako to navrhol predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD), označil v tomto okamihu za svoje osobné.

Parlament by podľa neho mal zostať miestom, kde zástupcovia verejnosti hovoria o všetkých otázkach. „Tu patria aj podozrenia, varovné prognózy, niekedy potrebujete vzbudiť pozornosť,“ poznamenal s tým, že pokiaľ bude poslanec zbavený práva slobodne prednášať svoje návrhy a bude vystavený či trestno-právnym alebo občiansko-právnym postihom, prestane rozprávať, nepôjde do rizika.

Poslanec za KDH Daniel Lipšic je rád, že podpredseda parlamentu a poslanec za Smer-SD Číž vyslovil podporu opozičnej iniciatíve zúžiť poslaneckú imunitu len na prednesené výroky. „Bol by som rád, keby poslanci vládnej koalície zahlasovali, keby to bolo spoločné dielo, keby sme ho ešte aj vylepšili v druhom čítaní,“ povedal Lipšic. Záujem podľa neho je, aby poslanci mali rovnaké postavenie ako občania a preto ponúka spoluprácu nielen poslancovi Čížovi. Návrh predsedu parlamentu úplne zrušiť poslaneckú imunitu a hlavne vznik komisie na revíziu ústavy smeruje podľa Lipšica k tomu, aby nemusel o zúžení imunity hlasovať vôbec. „Už dávnejšie som hovoril, že cieľom vzniku komisie je, aby sa o citlivých problémoch nehlasovalo, aby sa dali pod koberec a predĺžila sa diskusia o nich."

Problematiku poslaneckej imunity otvoril na dnešnom prvom rokovaní Stálej komisie pre ústavu a rokovací poriadok predseda parlamentu Pavol Paška. Tak ako už v pondelok avizoval, predložil svoju predstavu, ktorá hovorí o úplnom zrušení poslaneckej imunity. Na rokovaní podľa jeho slov zazneli rôzne pozície, či už odborné alebo politické. Ďalšie zasadnutie komisie by malo byť 25. júna, dovtedy by si podľa Pašku mali jej členovia pripraviť analytickejší pohľad na otázku imunity. Predseda parlamentu povedal, že ak má dôjsť k obmedzeniu poslaneckej imunity, tak úplne. Postoj straníckeho kolegu Miroslava Číža ho neprekvapil. Osobne však opozičný návrh s najväčšou pravdepodobnosťou nepodporí. „Nemám chuť za to hlasovať,“ zdôraznil s tým, že trvá na riešení, ktoré predkladá. Dodal, že problematika imunity by mohla byť v komisii uzavretá na jeseň, vtedy by mal ísť do pléna aj konkrétny návrh. Paška opätovne vyzval opozíciu, aby sa do činnosti komisie zapojila.

Vedúci Kancelárie prezidenta SR a bývalý predseda Ústavného súdu SR Milan Čič považuje za dobré, že komisia vznikla, pretože bola príležitosť pre opozíciu aj koalíciu povedať si svoj názor, z čoho môže vzniknúť celkom dobrý materiál. Čič verí, že opozícia, ktorá odmieta účasť v komisii, nakoniec svoje stanovisko zmení. Ak nie, komisia má podľa neho tak či tak význam. Vznik komisie je potrebný aj podľa predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej. V ústave je podľa nej potrebné urobiť niektoré zmeny. Otázka poslaneckej imunity je veľmi zložitý inštitút, dodala.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poľsko môže prijať euro najskôr v roku 2012
<< predchádzajúci článok
Konflikt rozdelil Palestínčanov na dva tábory