Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. mája 2017

Členstvo v EÚ prinieslo možnosti a výhody, zhodujú sa politici



Na snímke rokovacia sála v priestore Reduty v Bratislave počas predsedníctva SR v Rade EÚ.



Zdieľať
Na snímke rokovacia sála v priestore Reduty v Bratislave počas predsedníctva SR v Rade EÚ. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 1. mája (TASR) - Členstvo v Európskej únii (EÚ) prinieslo Slovensku nové možnosti. Občania môžu voľne cestovať, pracovať a študovať kdekoľvek v rámci Únie. Otvorenosť im pomáha v poznávaní. Členstvo v Únii zároveň pomáha Slovensku ekonomicky. Pri príležitosti 13. výročia vstupu Slovenska do EÚ (1.5.2004) to pre TASR povedal bývalý europoslanec a súčasný poslanec Národnej rady SR Jaroslav Paška (SNS).


V Únii je podľa neho pestrosť, ktorá nás obohacuje, ale zároveň môže vytvárať aj isté nedorozumenia. Tieto treba podľa Pašku riešiť pokojne. Pripomína aj jeden z problémov Únie, migračnú krízu. Je rád, že sa Slovensku darí presadzovať svoje postoje. Otázna je podľa Pašku budúcnosť EÚ a teda zmeny, ktoré by mali nastať. "Je veľa otázok o budúcnosti Únie a treba hľadať vhodné formy komunikácie, aby sme sa nerozhádali," zdôraznil.

Podpredsedníčka Mosta-Híd a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská na sociálnej sieti Facebook pripomína, že byť v Únii je predovšetkým príležitosť. Poukazuje, že je však v súčasnosti niektorými politikmi často označovaná za pôvodcu problémov. "Aj v dôsledku toho podpora EÚ klesá," poznamenáva. Kritika za každú cenu len pre upútanie pozornosti nemôže byť podľa Žitňanskej cesta pre demokratických politikov, ktorí sa uchádzajú o moc.

"Ani vládnych, ani opozičných. Naopak, pri každej príležitosti treba zdôrazňovať, že možnosti, ktoré sme členstvom v Únii získali, sú silnejšie ako kompetencie, o ktoré sa delíme, a že pôvod väčšiny našich problémov je stále u nás doma," zdôraznila Žitňanská.

Jej stranícky šéf Mosta-Híd Béla Bugár pripomína, že aj vďaka voľnému pohybu mohli mnohí občania stráviť aj dnešný voľný deň, Sviatok práce, cestovaním po iných krajinách. "Bez hraníc a hraničných kontrol v zmysle práva voľného pohybu a pobytu. Je to len jedna zo slobôd, ktorú sme vstupom do EÚ 1. 5. 2004 získali. V Európe sme dosiahli oveľa viac. Nezneužívajme zlú náladu v nej. Je to príliš nebezpečná cesta," apeluje na Facebooku Bugár.

Europoslanec za KDH Ivan Štefanec zdôrazňuje, že EÚ prináša Slovensku a jeho občanom nesporné výhody. "Tie sa môžu v budúcnosti zmenšiť alebo zväčšiť v závislosti od toho, aký scenár vývoja sa prijme," upozorňuje. Svoje by k tomu mali podľa neho povedať aj ľudia. Preto vyzýva na širokú verejnú diskusiu o tom, akú podobu EÚ chcú občania a aké miesto by v nej malo mať Slovensko.

"V KDH považujeme za nevyhnutné, aby sa do diskusie o ďalšom vývoji zapojila čo najširšia verejnosť a aby sme pozorne počúvali, akú Európu chcú ľudia," povedal Štefanec, ktorý sa o tom rozpráva s ľuďmi v regiónoch. Dodal, že základným pilierom politiky KDH je, aby sa EÚ vrátila k svojim kresťanským a demokratickým koreňom. "Aby si neuzurpovala rozhodovanie v morálno-etickej, rodinnej a daňovej oblasti a aby predstavovala priestor, ktorý napomáha rozvoju podnikania, inovácii a rastu zamestnanosti," vysvetlil.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dočasné premostenie pri Malužinej už osadili
<< predchádzajúci článok
Nemecko ponúka diplomatickú pomoc pri riešení konfliktu v Jemene