Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

17. augusta 2019

Čo stálo za vyhynutím medveďa jaskynného pred 24-tisíc rokmi? Vedci zistili dôvodZa vyhynutie medveďa jaskynného môže človek. V novej štúdii to tvrdia vedci, ktorých vedie Verena Schuenemann z Univerzity v Zürichu. Ľudia podľa nich lovili medvede a vyhnali ich z jaskýň, čo ...Zdieľať
medved 1 676x450 17.8.2019  - Za vyhynutie medveďa jaskynného môže človek. V novej štúdii to tvrdia vedci, ktorých vedie Verena Schuenemann z Univerzity v Zürichu.


Ľudia podľa nich lovili medvede a vyhnali ich z jaskýň, čo viedlo k ich úplnému vyhynutiu pred 24-tisíc rokmi. Osud im spečatili aj ďalšie faktory, ako napríklad ubúdanie potravy.

"Dramatický pokles v populácii medveďa jaskynného sa začal pred 40-tisíc rokmi, čo sa zhoduje s príchodom anatomicky moderných ľudí do Európy," uviedla líderka projektu. "Je to doteraz najjasnejší dôkaz, ktorý hovorí, že ľudia zohrali veľkú úlohu vo vyhynutí medveďa jaskynného," dodala.

Vedci analyzovali mitochondriálnu DNA, ktorú získali z medvedích kostí zo Švajčiarska, Poľska, Francúzska, Španielska, Nemecka, Talianska a Srbska. Zistili, že populácia bola relatívne stabilná až do doby spred 40-tisíc rokov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Čo stálo za vyhynutím medveďa jaskynného pred 24-tisíc rokmi? Vedci zistili dôvod © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zákazník dostal neskoro sendvič, tak zabil čašníka
<< predchádzajúci článok
Zomrel americký herec Peter Fonda, hviezda filmu Bezstarostná jazda

Čo stálo za vyhynutím medveďa jaskynného pred 24-tisíc rokmi? Vedci zistili dôvod - diskusné fórum čitateľov