Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

29. marca 2021

Čo všetko kryje povinné zmluvné poistenie?Povinné zmluvné poistenie (PZP) existuje v istej forme od roku 1950. Už vtedy považovali za najlepšie, aby bol každý vodič bezpodmienečne krytý v prípade nehody.Zdieľať
Čo všetko kryje povinné zmluvné poistenie?

Zdroj: Freepik

Ak by ste napríklad zapríčinili hromadnú dopravnú nehodu ako z Kobry 11, len ťažko by ste uhradili všetky škody na majetku a na zdraví. PZP však môže kryť aj veci, o ktorých ste nevedeli. V tomto článku sa dozviete, čo všetko v rámci tohto poistenia máte.

Základné poistenie je len jedna z možností

V rámci PZP si môžete vybrať, aký typ tohto poistenia chcete. Ak nechcete nič priplácať, budete mať základné poistenie. Toto poistenie vás však pokryje vo väčšine prípadov, a to až do výšky 5 miliónov eur. Možno táto suma znie až zbytočne vysoká, no pri hromadnej nehode alebo úmrtiach sa môže škoda rátať v miliónoch.

Čo kryje základné PZP:

 • ublíženie na zdraví,
 • škodu na majetku,
 • súdne konanie,
 • ušlý zisk z podnikania.

Prečo zvážiť rozšírené poistenie?

Okrem základného si sa rôzne vysoké príplatky môžete rozšíriť PZP o ďalšie rôzne krytia. V čase krupobití si napríklad môžete pripoistiť čelné sklo voči akémukoľvek poškodeniu. Ak chcete mať istotu v prípade trvalých následkov nehody, aj pre túto situáciu existuje rozšírenie poistenia.

Zaujímavým pripoistením je aj tzv. právnik do auta. V praxi to znamená, že dostanete právnu asistenciu v akejkoľvek situácii spojenej s vaším autom – dokonca, aj keď nešoférujete. Či už nie ste spokojní so servisom, auto vám ukradli, alebo ste dostali pokutu, ktorá sa vám zdala príliš vysoká, právnik do auta vám bude kryť chrbát.

Asistenčné služby ako súčasť poistenia

Čo všetko kryje povinné zmluvné poistenie?

Zdroj: Freepik

V rámci poistenia sú obsiahnuté aj asistenčné služby. Tie sa, podobne ako PZP, delia na základné a rozšírené. Pri základných vám bude poskytnutá pomoc v týchto situáciách:

 • zabuchnuté kľúče v aute,
 • prázdna nádrž v nesprávnom čase,
 • defekt,
 • odtiahnutie auta do servisu,
 • oprava na mieste do istej sumy,
 • ubytovanie v prípade straty mobility,
 • náhradné vozidlo na jeden deň.

  Pri malom príplatku získate rozšírenie asistenčných služieb. Pri takejto rozšírenej asistencii máte v cene aj opravu na mieste vo vyššej sume, náhradné vozidlo až na 5 dní a rastie aj cena ubytovania, ak nejaké budete potrebovať. Navyše vám rozšírená asistencia ponúka viac služieb aj v zahraničí. Do týchto patrí aj odtiahnutie vozidla zo zahraničia alebo návšteva príbuzného v prípade nehody.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koncerty Vyznanie Mariky Gombitovej v Bratislave a Košiciach až budúci rok
<< predchádzajúci článok
Luxusné tovary sa stávajú predmetom investovania, rekordné sumy stál obraz, fľaša whisky aj tenisky

Čo všetko kryje povinné zmluvné poistenie? - diskusné fórum čitateľov

PZP pri uzatváraní aj s obrazovou dokumentáciou ?31.7. 8:02:10