Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

17. apríla 2007

Čokoláda je vzrušujúcejšia ako bozkyBritskí vedci včera uviedli, že ich prekvapilo zistenie, že čokoláda dokáže stimulovať mozog a srdce podstatne lepšie než vášnivý bozk milenca. "Tieto výsledky nás skutočne prekvapili a ...Zdieľať

BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - Britskí vedci včera uviedli, že ich prekvapilo zistenie, že čokoláda dokáže stimulovať mozog a srdce podstatne lepšie než vášnivý bozk milenca. "Tieto výsledky nás skutočne prekvapili a zaujali," povedal psychológ David Lewis, ktorý viedol štúdiu, ktorá sa zamerala na srdcovú a mozgovú aktivitu dobrovoľníkov. Tí testovali účinky tmavej čokolády a bozky svojich partnerov. "Niet pochýb o tom, že čokoláda jednoznačne porazila bozkávanie, keď ide o dlhotrvajúce stimuly pre telo. Tieto stimuly pritom trvajú až štyrikrát dlhšie ako ten najvášnivejší bozk," uvádza sa v štúdii. Aj keď vedci očakávali, že čokoláda, a najmä tmavá čokoláda, zdvihne hodnoty v aktivite srdca, nikto z nich neočakával, že ich dĺžka a intenzita na povzbudenie tela i mysle bude taká veľká. Dvanásť dobrovoľníkov, všetci okolo 20 rokov, počas testu nosili prístroj na monitorovanie činnosti srdca a elektródy na zachytávanie mozgovej činnosti. Vedci im na jazyk položili kúsok tmavej čokolády, ktorú dobrovoľníci nechali bez žutia roztopiť, a sledovali, čo sa bude diať. Vedci neskôr vyzvali sledované páry, aby sa pobozkali tak, ako to obyčajne robia. Podľa výsledkov sa zistilo, že v momente, ako sa čokoláda začne v ústach topiť, všetky oblasti mozgu sú stimulované podstatne intenzívnejšie a dlhšie, ako pri bozkávaní. Čokoláda tiež spôsobuje rýchlejší tlkot srdca. V niektorých prípadoch sa tep zrýchlil zo 60 úderov za minútu až na 140. Obe pohlavia pri teste vykazovali rovnaké výsledky.

SITA/AFP/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Opitý šofér sanitky spôsobil nehodu so smrteľnými následkami
<< predchádzajúci článok
Britská reštaurácia ponúka k jedlu i zvuk mora

Čokoláda je vzrušujúcejšia ako bozky - diskusné fórum čitateľov