Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. mája 2020

Colson Whitehead opäť získal Pulitzerovu cenu, kniha plná zvrátenosti je zrkadlom skutočného životaAmerický autor Colson Whitehead sa stal len štvrtým spisovateľom, ktorý dva razy získal Pulitzerovu cenu za beletriu. Päťdesiatročný Newyorčan, ktorý v roku 2017 získal trofej za román Podzemná železnica, ...Zdieľať
pulitzer_prize_ _fiction_17666 c8d0d9eb1bda475c85f0a1ec99d142ef 676x510 5.5.2020  - Americký autor Colson Whitehead sa stal len štvrtým spisovateľom, ktorý dva razy získal Pulitzerovu cenu za beletriu. Päťdesiatročný Newyorčan, ktorý v roku 2017 získal trofej za román Podzemná železnica, si tentoraz ocenenie vyslúžil knihou The Nickel Boys o zneužívaní a týraní čiernych chlapcov v nápravnovýchovnom zariadení pre mladistvých na Floride.

Titul inšpirovaný zvráteným životomDielo absolventa Harvardu je pritom inšpirované skutočnými udalosťami z floridskej Dozierovej školy pre chlapcov, kde deti usvedčené z malých priestupkov podrobovali brutálnemu týraniu.

Pulitzerovu cenu za beletriu dosiaľ dva razy získali len Booth Tarkington, William Faulkner a John Updike.

Udeľovanie cien zasiahla pandémia


Udeľovanie ocenení v roku 2020 o niekoľko týždňov odložili v súvislosti s pandémiou koronavírusu a napokon ich vyhlásili na diaľku, v obývačke ich správkyne Dany Canedy, ktorá okrem iného poznamenala, že prvý raz Pulitzerove ceny udelili v roku 1917, necelý rok pred pandémiou španielskej chrípky.

Patria pritom medzi najväčšie pocty, aké si môžu vyslúžiť americkí novinári a spisovatelia.

V novinárskych kategóriách dominoval denník The New York Times s tromi oceneniami, vrátane prestížnej trofeje za investigatívu.

Cenu za novinársku službu verejnosti získali Anchorage Daily News a ProPublica za sériu článkov, ktorá sa venovala nedostatku policajtov v malých mestách na Aljaške.


Zdroj: Webnoviny.sk - Colson Whitehead opäť získal Pulitzerovu cenu, kniha plná zvrátenosti je zrkadlom skutočného života © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americká polícia zastavila auto, ktoré šoféroval päťročný chlapec. Dieťa si išlo kúpiť Lamborghini
<< predchádzajúci článok
Vedci sú zhrození z nálezu na dne mora, objem mikroplastov je oveľa väčší ako sa očakávalo

Colson Whitehead opäť získal Pulitzerovu cenu, kniha plná zvrátenosti je zrkadlom skutočného života - diskusné fórum čitateľov