Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. októbra 2013

Concord už 10 rokov nelieta - na palube jedného spieval raz McCartney



Legendárny Concorde, jediné nadzvukové dopravné lietadlo na svete, odštartovalo pred desiatimi rokmi 24. októbra 2003 na svoj posledný komerčný let na pravidelnej linke Londýn - New York. Do ...



Zdieľať
Londýn/Bratislava 23. októbra (TASR) - Legendárny Concorde, jediné nadzvukové dopravné lietadlo na svete, odštartovalo pred desiatimi rokmi 24. októbra 2003 na svoj posledný komerčný let na pravidelnej linke Londýn - New York. Do Veľkej Británie sa lietadlo z USA vrátilo už len s prominentnými pozvanými hosťami.

Francúzske nadzvukové lietadlo Concorde pristáva 14. júna 2003 posledný raz na letisku Le Bourget Foto: TASR/AP

Elegantné lietadlo s charakteristickým nosom a krídlami v tvare delta bolo pýchou britských a francúzskych aerolínií: Concorde si nikto s iným lietadlom nemohol popliesť. Navrhli ho v 50. rokoch a postavili v 60. rokoch 20. storočia.

Letecké spoločnosti British Airways a Air France využívali služby Concordov takmer 30 rokov, ale pre vysoké náklady na prevádzku a klesajúce zisky sa stali príliš stratové. Podľa odborníkov osud týchto lietadiel spečatila havária stroja spoločnosti Air France v roku 2000, pri ktorej zahynulo 113 ľudí.

Posledný let Concordu vyvolal značný záujem verejnosti. Veľká Británia sa s legendárnym lietadlom rozlúčila na londýnskom letisku Heathrow, kde v dvojminútových intervaloch vo veľkolepom finále, ktoré dalo bodku za pravidelnou prevádzkou jediného nadzvukového lietadla na svete, prileteli tri nadzvukové stroje 24. októbra 2003.

Okrem Concordu z New York pristáli na heatrowskom letisku dva ďalšie, ktoré sa vrátili z kratších letov – jeden zo škótskeho Edinburghu s pozvanými hosťami a víťazmi súťaže o let týmto lietadlom a druhý z okružného výletu nad Atlantikom.



Pre celebrity bol Concorde najvyšším symbolom ich postavenia - transatlantický taxík, ktorý ich dopravil do New Yorku, kde vďaka časovému posunu pristáli skôr, než odleteli z Londýna.

Concorde mal veľký úspech aj u hviezd popovej hudby. Napríklad spevák Sting by už ani nezrátal, koľkokrát využil nadzvukový stroj, ktorý vrátil lietaniu cez Atlantik nádych romantiky. Paul McCartney raz chytil gitaru a zaspieval si so skupinou topmanažérov na palube staré hity Beatles.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SNS: Nezamestnanosť na Slovensku je alarmujúca
<< predchádzajúci článok
Rasmussen vyzval Moskvu na spoluprácu pri budovaní raketového štítu