04. apríla 2009

Corgoň liga - 23. kolo - sobota - súhrn

Súhrn výsledkov sobotňajších zápasov 23. kola futbalovej Corgoň ligy

MFK Košice - MFK Ružomberok 2:1 (0:0)

Góly: 60. R. Cicman, 70. Škutka - 47. Božok, ŽK: 30. Kaminský, 90.+ Dobias - 64. Božok, rozhodovali: Matúš - T. Somoláni, Petríček, 950 divákov
Košice: Putnocký - Kaminský, Bašista, Džogan, R. Cicman - K. Kuzma - Viazanko, J. Kolbas (46. Dobias), L. Janič (87. S. Smrek), P. Jurčo (46. Škutka) - J. Novák
Ružomberok: Hajdúch - P. Maslo, Siva, Peter Majerník, Jurč (75. Ďubek) - Kukoľ (75. Mašek), T. Sedlák, Zošák, Sivčevič (85. Lovás), Božok - Lačný
Z prvého polčasu boleli fanúšikov oči. Obaja aktéri ponúkli katastrofálnu hru dedinskej úrovne. V 16. min domáci Ján Novák z priameho kopu Hajdúcha veľmi nevystrašil, následne sa dlhé minúty na ihrisku nič nedialo. Zaujala až Kukoľova strela v 37. min spoza pokutového územia, ktorá tesne minula Putnockého bránku, podobne ako o chvíľu hlavička Lačného. V nadstavenom čase prvého polčasu domáci Novák potiahol akciu po pravej strane, prihral Viazankovi, ktorý z ôsmich metrov trafil kľačiaceho spoluhráča Jurča, ten zabránil takmer istému gólu. Počas prestávky sa tréner Košíc Ján Kozák st. odhodlal k dvojnásobnému striedaniu, ktoré sa neskôr ukázalo ako veľmi dôležité. Úrovni stretnutia veľmi pomohol prvý gól, ktorý po rýchlej akcii Ružomberčanov a Lačného prihrávke strelil zblízka nabiehajúci Božok. Domáci, ktorí nastúpili bez oboch srbských legionárov Matiča a Milinkoviča, až potom začali hrať futbal. V 51. min sa Novákova bomba od brvna odrazila presne na bránkovú čiaru. Presne po hodine hry si na Janičov mäkký center nabehol R. Cicman a hlavou vyrovnal na 1:1. O desať minút neskôr vyšla Košičanom rýchla kombinačná akcia. Viazanko si narazil loptu s Kuzmom, odcentroval na Škutku a ten z prvej do protipohybu Hajdúcha umiestnil loptu do siete. Už o dve minúty mohli hostia vyrovnať, keď sa Kukoľ rútil na košickú bránku, ale jeho prudká strela išla tesne vedľa. V 87. min mohol Viazanko pečatiť víťazstvo Košíc, išiel sám na Hajdúcha, no ten vyrazil jeho prízemnú strelu. Domácich mohla nevyužitá šanca mrzieť, lebo minútu pred koncom Mašek unikol ofsajdovej pasci, no Putnocký fantastickým zákrokom zneškodnil jeho pokus. O pár sekúnd neskôr ten istý český legionár zblízka prekopol bránku a spálil ďalšiu tutovku. Košice napokon udržali tesné víťazstvo 2:1.
Hlasy:
Ján Kozák st. (tréner Košíc): "Hostia mali prvý polčas pod kontrolou, nepustili nás do hry. Po polčasových striedaniach sme odohrali veľmi dobré druhé dejstvo. Okrem dvoch gólov sme si vypracovali ďalšie šance na skórovanie. Hostia sa v závere dostali do príležitostí, ale podržal nás Putnocký. Obaja srbskí reprezentanti odohrali v priebehu štyroch dní dva zápasy, boli unavení, preto som sa rozhodol neriskovať ich prípadné zranenie."
Michal Bílek (tréner Ružomberka): "V prvom polčase sme hrali presne to, čo sme si predsavzali. Dobre sme kombinovali, vedeli sme podržať loptu. Vyšiel nám aj úvod druhého dejstva, keď sme sa ujali vedenia. Súper zvýšil úsilie, dostali sme sa pod tlak, z toho pramenili chyby v defenzíve a inkasované dva góly. V 90. min sme mali dve veľké príležitosti, žiaľ, nevyužili sme ich a preto odchádzame s prázdnymi rukami. Sme sklamaní, lebo vzhľadom na priebeh zápasu je pre nás prehra veľmi krutá."

Artmedia Petržalka - Tatran Prešov 3:0 (2:0)
Góly: 12., 45., 52. Sylvestr, ŽK: 49. Šafranko, 85. Čep (obaja Prešov), rozhodovali: P. Hrčka - M. Balko, D. Hrčka, 610 divákov
Artmedia: Kamenár - Mikulič, Struhár, Burák, R. Konečný - V. Horváth, Saláta, Czinege, P. Mráz (86. Pedro Anderson) - Majtán (70. Steines Caihame), Sylvestr (77. T. Kóňa)
Prešov: Al-Rashidi - Ščasný, Krajník, Čep, Piter-Bučko - M. Penksa, Farbák (87. Mariano Bernardo), Kobylik, Šafranko - Belejík (65. E. Takáč), Katona (46. Cicman)
Najvýraznejšou postavou tohto stretnutia bol 20-ročný útočník Artmedie Jakub Sylvestr, ktorý za 52 minút dosiahol hetrik. Prvý gól dal v 12. min zápasu, keď prehodil debutanta Prešova, kuvajtského brankára Al-Rashidiho. Druhú presnú strelu vsietil v úplnom závere prvého polčasu, keď zblízka zužitkoval ideálnu prihrávku od Majtána. Tretí gól Sylvestr strelil v 52. min po prihrávke Salátu, ktorý ho hlavičkou našiel v "bielom vápne". Zo strany Prešova sa o zakončenie v prvom polčase staral Katona. V 20. min chcel napodobniť Sylvestra, jeho technickej strele z hranice pokutového územia však chýbali centimetre. O šesť minút neskôr Kamenár pohotovo zachytil pokus Katonu a v 38. min strela Pitera-Bučka tesne minula bránku Petržalky. V druhom polčase sa Tatran vytratil z ihriska a Artmedia mohla svoj náskok ešte zvýšiť, v koncovke jej hráčom chýbal potrebný pokoj.
Hlasy:
Michal Hipp (tréner Petržalky): "V tomto stretnutí sme chceli pokračovať vo výkonoch, ktoré teraz na jar predvádzame. Samozrejme, sám som bol zvedavý, čo s mužstovom urobí dlhá 14-dňová reprezentačná prestávka, lebo ja som sa k mužstvu vrátil iba pred 3 dňami. Asistenti ho však veľmi dobre pripravili, góly, ktoré sme zaznamenali, neboli vôbec náhodné. Veľmi nám pomohol najmä druhý gól, ktorý sme dali v úplnom závere 1. polčasu. Ten Prešov dostal na kolená. Som rád, že sa nám naďalej darí pokračovať vo víťaznej sérii."
Roman Pivarník (tréner Prešova): "Vedeli sme, že Artmedia je veľmi dobre rozbehnutá a mali sme ambície ju v tom trochu pribrzdiť, no nepodarilo sa nám to. Pred stretnutím sme mali určité problémy so zostavou, pretože hráči, ktorí sa zranili v zápase s Košicami, sa nestihli vyliečiť. Zlomovým momentom boli veľmi lacné prvé dva góly. Hráči Artmedie po našich chybách ľahko zabehli za obranu a pohodlne skórovali. Najdôležitejší podľa mňa bol druhý gól, ktorý sme dostali v závere 1. polčasu. Padol potom, čo Katona neuveriteľne zahodil našu najväčšiu šancu tohto stretnutia. Aj preto sme stretnutie s Petržalkou prehrali."

Slovan Bratislava - Dukla Banská Bystrica 5:0 (2:0)
Góly: 18., 71. a 74. Halenár, 9. Dosoudil, 85. Angelovič, ŽK: 63. S. Slovák - 69. Pečovský, rozhodovali: Vnuk - Sluk, Kubačka, 3895 divákov
Slovan: Bičík - Dobrotka, Valachovič, Dosoudil, Breznaník - Obžera, J. Kozák, Serrano, S. Slovák (75. Angelovič) - Halenár (78. Meszároš), Masaryk (69. Černák)
Banská Bystrica: Boroš - Klučiar, Debnár, Poljovka, M. Pančík - Adámik (21. T. Pančík) - Miroslav Tóth (64. Brašeň), Pečovský, V. Gajdoš (79. M. Filo ml.), Hučko - M. Ďuriš
Slovanisti sa ujali vedenia už v 9. min, keď úplne voľný Dosoudil dotlačil loptu do siete hostí po rohovom kope Jána Kozáka. O osem minút neskôr sa Halenár oprel do lopty a približne z 25 metrov prekvapil brankára hostí Boroša, ktorý bol proti umiestenej prízemnej strele bezmocný. V 26. min vystrašil brankára Boroša obranca Dobrotka strelou cez hlavu, jeho strelecky pokus však tesne minul bránku Banskej Bystrice. Na druhej strane v 34. min Tomáš Hučko hlavičkoval vedľa bránky. Po tejto šanci hostí diváci videli dva súboje Boroša s domácim Masarykom. Obidva vyhral hráč zo stredného Slovenska.
Hneď po zmene strán najväčšiu šancu vojakov spod Urpína zahodil Gajdoš, ktorý z dvoch krokov prestrelil bránku. V ďalšej etape stretnutia niekoľko osobných súbojov vyhral brankár hostí, ktorý si poradil s viacerými možnosťami Masaryka, Obžeru a Breznaníka. Keďže sa títo hráči v pokutovom území súpera nepresadili, k slovu sa dostal Halenár, ktorý dvoma zlepenými gólmi v 71. a 74. min úspešne zavŕšil hetrik. Päť minút pred koncom stretnutia striedajúci Angelovič piatym gólom spečatil útočnú akciu po osi Obžera - Černák - Kozák. V úplnom závere zápasu mohli domáci svoj náskok ešte zvýšiť, no brankár vojakov od Hrona sa už nenechal prekvapiť.
Hlasy:
Ladislav Pecko (tréner Slovana): "Ja dnešné stretnutie budem hodnotiť veľmi krátko. Takto sa bojuje, takto sa hrá o cenné body. Snažíme sa hrať agresívny nátlakový futbal, ale tento svetový trend sa musíme učiť. Všetci. Ako tréneri a hráči, tak aj rozhodcovia. Taký je súčasný futbal vo svete a bez pochopenia tohto vývoja nepôjde náš futbal dopredu."
Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): "Musím povedať, že na Slovan sme neprišli s nejakými veľkými očami a ambíciami, ale nečakal som takú krutú prehru akú sme utrpeli. To sa ešte nestalo, aby sme v jednom stretnutí narobili také hrubé chyby ako dnes. Dostali sme veľmi rýchlo dva góly a mužstvo prakticky nevedelo, čo má ďalej hrať. Vyzeralo to veľmi chaoticky. V druhom polčase sme si vypracovali dve šance, no nepremenili sme ich a dostali sme ďalšie góly zo štandardných situácií. Ťažko sa mi ospravedlňuje to, čo sme na Slovane predviedli."

MŠK Žilina - FC ViOn Zlaté Moravce 2:1 (0:0)
Góly: 69. Piaček, 90.+ Vladavič (z 11 m) - 62. Macko, ŽK: 84. Pavlenda, 86. Lalák, 90.+ Pavelka (všetci Z. Moravce), rozhodovali: Šuniar - Laskovský, Horodník, 2366 divákov
Žilina: D. Perniš - I. Belák, Šourek, Piaček, Tesák - Jež, Adauto (74. Karoglan), Guldan (62. Pečálka), Vladavič - Rilke, T. Oravec
Zlaté Moravce: Bolek - Pavlenda, Klabal, Peter Farkaš, Chren - Lalák, Pavol Majerník - Kuračka, Macko (82. Kožiak), Tomášek (75. Náther) - Pavelka
Počas prvej polovice hry si ani jeden z tímov nevytvoril vážnejšiu gólovú príležitosť. Zlaté Moravce boli domácemu favoritovi zdatným súperom. V 12. min Jež vysunul v strede Rilkeho, ale na hranici veľkého vápna bol pri lopte skôr brankár hostí Bolek. O päť minút neskôr poslal Jež prudký center do šestnástky, kde to v tlačenici na dvakrát skúšal Adauto, ale neúspešne. V 25. min domáci stopér Šourek zle rozohral vo vlastnej šestnástke, k lopte sa dostal hráč hostí Macko, ale z 12 metrov mieril nad bránku. V 30. min Tesákov strieľaný center z asi 30 metrov tečoval pred bránkou Zlatých Moraviec jeden z hráčov hostí, ale brankár Bolek loptu chytil. V posledných minútach prvej polovice hry vycítili hostia príležitosť a pohrozili niekoľkými nebezpečnými centrami do žilinskej šestnástky, ale ani jeden sa im nepodarilo zakončiť. Domáci boli smerom dopredu bezradní aj po zmene strán, ich hre chýbala myšlienka, určite aj absentujúci Zdeno Štrba. Nakopávané lopty z vlastnej polovice väčšinou končili ešte pred šestnástkou hostí. Veľké prekvapenie pripravili Zlaté Moravce domácim v 62. min, keď kapitán Lalák vnikol po pravej strane do šestnástky, prihral nabiehajúcemu Mackovi a ten otvoril skóre. O chvíľu nato mohli Žilinčania vyrovnať, keď bol Adauto faulovaný tesne pred hranicou pokutového územia. Ježovu nebezpečnú strelu z priameho kopu však brankár hostí vyrazil do poľa. Vyrovnania sa domáci dočkali v 69. min. Aj tentoraz centroval Jež, Piaček hlavou usmernil loptu za Bolekov chrbát. Aj po tomto góle bola Žilina smerom dopredu bezradná, namiesto kombinačnej hry sa domáci stále snažili nakopávať lopty. V 81. min si Karoglan urobil miesto v šestnástke, ale jeho tečovanú strelu brankár hostí vyrazil. O tom, že tri body ostali pod Dubňom, sa rozhodlo až v nadstavenom čase. Po rohu a hlavičke domácich, zahral jeden z hráčov Zlatých Moraviec vo svojej šestnástke rukou. Hlavný rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil žilinský stredopoliar Vladavič.
Hlasy:
Dušan Radolský (tréner Žiliny): "Čakali sme takýto priebeh zápasu. Vedeli sme, že súper bude hrať zo zabezpečenej obrany a bude na nás pripravený. Počítali sme s tým, že to bude ťažké stretnutie, hlavne keď sme museli neustále dobíjať bránu súpera. Myslím si však, že sme mali prevahu, preto bolo naše víťazstvo zaslúžené."
Štefan Horný (tréner Zlatých Moraviec): "Domáci si nezaslúžili vyhrať, remízu by som bral. V prvom polčase mali len jednu šancu. Určite im chýbal aj Štrba. My sme hrali zo zabezpečenej obrany a snažili sme sa nedať kvalitnému súperovi priestor."