Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. augusta 2009

Csáky a Simon sa zhodli, že odopretie vstupu nebolo európske



Predseda SMK Pál Csáky, ktorý sa zúčastnil na odhalení sochy uhorského kráľa Štefana v Komárne, hodnotí ako poľutovaniahodný a neeurópsky krok, že slovenská strana odoprela vstup maďarskému ...



Zdieľať
KOMÁRNO 22. augusta (WEBNOVINY) – Predseda SMK Pál Csáky, ktorý sa zúčastnil na odhalení sochy uhorského kráľa Štefana v Komárne, hodnotí ako poľutovaniahodný a neeurópsky krok, že slovenská strana odoprela vstup maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi - a tak sa na akte nemohol zúčastniť. "Je mi ľúto, že sa slovenská vláda ešte nedostala na takú úroveň, aby pochopila, že táto slávnosť by nás mohla spájať, keby sme mali vyššiu úroveň empatie aj k tejto udalosti," vyhlásil Csáky.


Podľa Csákyho by mal byť na podujatie určite pozvaný aj slovenský prezident alebo predstaviteľ vlády, ak by nebol prijatý taký jazykový zákon, aký prešiel v parlamente pred dvoma mesiacmi. "Nedá sa jednoducho dať jednou rukou facku niekomu a druhú ruku ponúknuť ako znak priateľstva," uviedol Csáky. Predseda SMK by bol rád, keby po budúcoročných voľbách mohli byť v Komárne obaja prezidenti. "Ale na to treba vymeniť vládu na Slovensku," tvrdí Csáky.

Pri odhaľovaní sochy bol aj Zsolt Simon z novej strany Most-Híd a odopretie vstupu Solyomovi sa mu nepáči. "V schengenskom priestore, takéto riešenie, v srdci Európy, nie je európskeho formátu, ale je to riešenie balkánskeho typu. Nepáči sa mi, že Smer-SD takýmto spôsobom súperí so SNS. Výsledkom je štvanie ľudí v rámci SR,“ povedal Simon.

V súvislosti s nepozvaním reprezentanta slovenskej vlády alebo slovenského prezidenta Simon uviedol, že sa už vyjadrili, že im je to ľúto. Vie o tom, že najprv bolo plánované pozvať na akt odhaľovania sochy slovenského a maďarského historika, aby tam rečnili oni a nie politici. "Okolnosti, že jedna strana odmietla, sú nepríjemné, ale tak-či tak - odkaz svätého Štefana je v tom, že treba mať troška väčší nadhľad, treba ľudí spájať. Svätý Štefan je našou spoločnou, slovenskou i maďarskou minulosťou a myslím si, že pozitívnou. Podľa toho by sme sa mali asi správať,“ uviedol Simon.

Prezident Sólyom na moste za Komárnom označil odopretie jeho vstupu na Slovensko, ktoré mu nótou oznámilo Ministerstvo zahraničných vecí SR, za "bezprecedentný krok vo vzťahu dvoch spojencov, ktorý sa nedá vysvetliť“. "Dúfam, že tá hystéria, ktorá na úrovni najvyšších slovenských štátnych predstaviteľov vypukla v posledných dvoch dňoch, vôbec neodzrkadľuje emócie, pocity slovenského obyvateľstva," vyhlásil László Sólyom. Na Slovensko do Komárna Sólyom v piatok nevstúpil, ale avizoval, že sa ešte vráti.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovensku má byť šesť univerzít - v Bratislave, Košiciach a Zvolene
<< predchádzajúci článok
S poslednou pochovanou obeťou si Handlovčania vydýchnu

Csáky a Simon sa zhodli, že odopretie vstupu nebolo európske - diskusné fórum čitateľov

Aha ich!22.8. 20:13:13