Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. februára 2010

CSÁKY: Nemáme problém zverejniť naše účtovníctvo



Firmy s nejasným pozadím by nemali obchodovať so štátom, vyhrávať štátne zákazky, povedal dnes šéf SMK Pál Csáky v relácii Slovenského ...



Zdieľať
Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher


BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) - Firmy s nejasným pozadím by nemali obchodovať so štátom, vyhrávať štátne zákazky, povedal dnes šéf SMK Pál Csáky v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Takéto podnikanie považuje za nekorektnú možnosť hry s peniazmi a možnosť daňových únikov. Preto by sa pôsobenie takýchto firiem malo riešiť na úrovni Európskej únie. Už problémom každej krajiny je, ak sa takéto subjekty zapoja až do vládnych projektov. Môžu dostať verejné financie a do určitej miery môžu s nimi hospodáriť. Takýmto spôsobom sa dá podľa Csákyho tunelovať i štátny rozpočet. Za ešte citlivejšiu tému považuje financovanie politických strán tzv. schránkovými firmami, lebo môžu ovplyvňovať rozhodovanie politikov.

Podľa Jureňu, vlastenectvo je odvádzať dane v tomto štáte a neunikať z daňového systému krajiny. HZDS zmluvy štátu s takýmito firmami odmieta. S problémom úzko súvisí zákon o preukazovaní majetku. V prípade, že niekto má dosť peňazí, má dosť aj na právnikov a daňových poradcov, aj na špecialistov, ktorí offshore firmy využijú na to, "aby bol v úvodzovkách legálne čistý", povedal Jureňa. Naznačil tým, že dokázať skutočnú veľkosť majetku je niekedy zložité. Upozornil, že za minulých vlád a aj za súčasnej sa podpísali zmluvy, ktoré sú tajné a doteraz neboli odtajnené. Jureňa sa pýta prečo. Zmluvy by podľa neho mali byť transparentné nie utajené a všetci občania by mali vedieť s kým boli podpísané. Csákly si myslí, že štát má prostriedky na to, aby zistil, kto je za akou firmou. Ale keďže sa to nerobí, vzniká podozrenie, ako v prípade Interblue Group pri obchode s emisiami.

Jureňa aj Csáky za svoje strany deklarovali, že nemajú problém zverejniť stranícke účtovníctvo. Csáky je za väčšiu kontrolu financovania politických subjektov, nemal by to však robiť parlament, ale iný orgán, ktorý musí mať zabezpečenú nezávislosť. Jureňa pripomenul, že niektoré opatrenia sa v tomto smere už urobili, stanovila sa napríklad maximálna výška členského a daru.

SMK je pripravené podporiť zákon o preukazovaní majetku, ktorý je v parlamente. Csáky však očakáva pred jeho definitívnym schválením ešte rokovania, ktoré by mali odstrániť právne pochybnosti. Zdôraznil, že pochybnosti o verejnom obstarávaní, či o financovaní politických strán možno odstrániť aj využívaním platných zákonov. Zdá sa, že naše orgány nevyužívajú všetky možnosti, ktoré im zákony dávajú, myslí si líder SMK a opätovne sa pýta, prečo sa neskúma pôvod majetku šéfa SNS Jána Slotu. Podľa Jureňu je zákon populistický, má vážne nedostatky, je retroaktívny a život sám nakoniec ukáže, že to skončí na ústavnom súde.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novým krajským šéfom SDKÚ v Trnave je M. Roman
<< predchádzajúci článok
CSÁKY: Fico chce oklamať klientov nebankoviek