Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2009

Csáky sa od Orbánových výrokov nedištancujePredseda SMK Pál Csáky je presvedčený, že líder maďarského Fideszu Viktor Orbán na stretnutí v Ostrihome "nič problematické nepovedal" a nevidí dôvod dištancovať sa od jeho výrokov. "Keď má ...Zdieľať
BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) - Predseda SMK Pál Csáky je presvedčený, že líder maďarského Fideszu Viktor Orbán na stretnutí v Ostrihome "nič problematické nepovedal" a nevidí dôvod dištancovať sa od jeho výrokov. "Keď má niekto problémy s Karpatskou kotlinou, je to nezmysel a je to nedôstojné pre rokovanie Národnej rady SR," vyhlásil v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Naopak, predseda parlamentu a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška je presvedčený, že mimoriadna schôdza, ktorá sa Orbánovými výrokmi zaoberala, bola nutná. Podľa neho sa Csáky mal od určitých politických predstaviteľov maďarskej politiky jednoznačne dištancovať, no neurobil tak.


Csáky označil za "chybný krok", že Béla Bugár chce opustiť stranu. Ako povedal, ak "nedajboh" traja poslanci (Béla Bugár, Gábor Gál a László Nagy - pozn. SITA) vystúpia, nie je to záujem SMK, lebo stranu to oslabí". Je to asi záujem niekoho iného," dodal. Koho tým myslel, nechcel konkretizovať. Naznačil však, že by to mohol byť Smer-SD.

Politici sa vyjadrili aj k neoficiálnym výsledkom volieb do Európskeho parlamentu. Zisk piatich kresiel označil Paška za "absolútne víťazstvo Smeru" a poďakoval voličom. Csáky si myslí, že tento výsledok "nie je úplne čistý." Poukázal pritom na spoločnú tlačovú besedu troch najvyšších ústavných činiteľov pred voľbami, ktorú vníma ako stranícku propagandu. "Pri tak extrémne nízkej účasti je akékoľvek spochybňovanie víťazstva Smeru smiešne," zareagoval na to Paška.

Lipšica radikalizácia SMK "vyrušuje"

Pál Csáky si bude musieť vybrať medzi Viktorom Orbánom a slovenskými politickými stranami, vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 podpredseda KDH Daniel Lipšic. Reagoval tak na skutočnosť, že predseda SMK Pál Csáky sa nedištancoval od vyhlásení lídra maďarského Fideszu Orbána, podľa ktorého eurovoľby sú o tom, koľko poslancov bude obhajovať v EP záujmy Maďarov z Karpatskej kotliny. Ako Lipšic povedal, radikalizácia SMK na čele s Csákym ho "trochu vyrušuje." Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, ktorú pre Orbánove výroky zvolal predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD), však považuje za okázalé gesto. Za dôležitejšie ako reči označil konkrétne skutky. Podľa neho sa Orbán snaží svojimi nacionalistickými výrokmi odpútať pozornosť od hlbokej ekonomickej krízy, v ktorej sa Maďarsko momentálne nachádza.

Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová je presvedčená, že mimoriadna schôdza parlamentu bola najvhodnejším riešením. Reakcia vlády by podľa nej nebola na mieste, lebo pre Orbána ako opozičného politika nie je partnerom. Je presvedčená, že aj posledné vyhlásenia Viktora Orbána sú súčasťou stratégie, ktorú majú Maďari pripravenú bez ohľadu na to, kto je momentálne u nich vo vláde. "SMK je nástrojom veľkomaďarskej politiky na Slovensku a to je veľmi nebezpečné," zdôraznila. Za dôležité preto považuje prijatie zákona na ochranu ústavnosti a celistvosti SR, podobne ako je to v Rakúsku či vo Francúzsku.

V diskusnej relácii sa obaja politici vyjadrili aj k otázke Špeciálneho súdu. Belousovová tvrdí, že SNS nie je proti existencii takéhoto typu súdov, no musí byť "zosúladený s Ústavou SR a zaradený do systému súdnictva." Podľa predstavy národniarov by mohlo ísť o špecializované súdy na krajských súdoch. Ako však povedala, neznamená to nesúhlas s vládnym návrhom zákona, ktorý túto alternatívu neobsahuje. Pripomenula, že súčasťou legislatívneho procesu je aj diskusia a návrh je možné "vylepšiť."

Podpredsedovi KDH a exministrovi spravodlivosti Lipšicovi vyčítala, že pôvodný zákon o Špeciálnom súde "zbabral" a teraz musia riešiť túto otázku. Naopak, Lipšic je presvedčený, že koalícia čakala s podaním na Ústavný súd niekoľko rokov len preto, aby o zákone rozhodovali ňou "dosadení ľudia."

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Belousovová nie je s výsledkom volieb do EP spokojná
<< predchádzajúci článok
Slovenská pravica vyhrala eurovoľby, tvrdí Csáky