Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. septembra 2010

Cuper chce ospravedlnenie a stiahnutie spotov


Tagy: Ján Cuper

Ján Cuper, ktorého SaS použila v predreferendovej kampani, žiada od predsedu strany Sloboda a Solidarita a šéfa parlamentu Richarda Sulíka ospravedlnenie a ...Zdieľať
cuper Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Ján Cuper, ktorého SaS použila v predreferendovej kampani, žiada od predsedu strany Sloboda a Solidarita a šéfa parlamentu Richarda Sulíka ospravedlnenie a stiahnutie spotov z jeho osobou. „S počudovaním som sa dozvedel, že údajne mám byť mediálnou hviezdou zbabraného referenda, ktoré ani neviem o čom má byť. Zaujíma ma asi tak ako Sulík a jeho politická strana, ktorá sa za mne podivuhodných okolností, žiaľ, dostala do parlamentu,“ uviedol Cuper dnes pre agentúru SITA.

Cuper dôrazne odmieta spájanie svojej osoby s referendom a zneužívaním poslaneckej imunity. „Žiadam a verejne vyzývam Richarda Sulíka, aby do 48 hodín zariadil, aby moja podobizeň a meno zmizlo z ich predreferendovej reklamy, na ktorú zneužívajú moju osobu, česť a dôstojnosť. Ak tak neurobí, budem sa musieť obrátiť s návrhom na predbežné opatrenie na súd. Týmto však problém nepovažujem za vyriešený. Keďže toto počínanie spôsobilo utrpenie mojej rodine i mne v práci, v rodine i v celej spoločnosti, ktorá ma pozná inak ako ma prezentujú, budem žiadať aj primeranú finančnú satisfakciu. Jej výška bude závisieť od trvania zásahu do mojich osobných práv,“ vyhlásil Cuper.

Cuper tvrdí, že Sulík a jeho strana mu svojim počínaním hlboko a bezprecedentným spôsobom surovo zasiahli do osobnostných práv, ktoré sú chránené ústavou a medzinárodnými dokumentmi. Povinnosťou Sulíka, ako jedného z trojice najvyšších ústavných činiteľov v štáte, je podľa neho ich ochrana a nie porušovanie. „Som päť rokov súkromnou osobou, ktorá nemá s politikou nič spoločné. Dekriminalizáciu svojej osoby považujem za surový zásah do prezumpcie neviny,“ uviedol.

Cuper nevie, z akých zdrojov čerpali Sulík a jeho garnitúra ale i médiá informácie, ktoré prezentujú v predreferendovom spote, že údajne zneužíval poslaneckú imunitu. „Aj ten najtupší markizácky povaľač pred obrazovkou, medzi ktorými sa najčastejšie regrutujú Sulíkovi voliči, alebo tiež politik mohol vidieť a dozvedieť sa, že som nikdy nepopieral, že som alkohol pred jazdou vtedy požil. Práve preto, že som ho požil, bol som si vedomý, že som nekonal fair play. Sám som zavolal na linku 158, aby prišla polícia, i keď som to urobiť nemusel, keďže som mal ochranu imunity. A mohol som zdrhnúť ako mnoho poslancov z miesta činu. Sám som požiadal a dobrovoľne som sa podrobil dychovej skúške, odovzdal vodičský preukaz a žiadal políciu, aby dôsledne vyšetrila, čo sa na ceste vtedy udialo. Rovnako som sa k policajtom správal zdvorilo, nie ako moji niektorí bývalí kolegovia,“ vyhlásil Cuper.

Cuper hovorí, že svoje počínanie napravil a necíti sa byť vinný. „Nie odstrašujúcim, ale pozitívnym príkladom môžem byť pre poslancov NR SR, ktorí si neraz sadli za volant pod vplyvom alkoholu. Priznajte sa, pán Sulík, chlapsky, či ste tak doteraz neurobili aj vy,“ povedal.

Podľa Cupera istý konzervatívny politik konštatoval, že bezbrehý liberalizmus je záhubou demokracie. „Počínanie Sulíka voči mojej osobe v predreferendovej kampani nasvedčuje tomu, že v záujme dosiahnutia svojich utilitárnych cieľov spolu s kumpánmi sú schopní akýchkoľvek politických ohavností, ktoré presahujú hranice právneho štátu. Ak je vo vás štipka slušnosti, tak, pán Sulík, sa mi ospravedlníte,“ dodal.

Bývalý poslanec parlamentu za HZDS Ján Cuper je hlavnou "hviezdou" videoklipu, ktorý v rámci kampane k referendu pripravila strana Sloboda a Solidarita. Sulíkovci využili zábery, ktoré po Cuperovej nehode v novembri 2005 v Modre nakrútila TV Markíza. Strana ich použila so súhlasom televízie. Video sa objavilo na internetovej stránke youtube.com v sekcii SaS. Strana Sloboda a Solidarita divákov vyzýva, aby 18. septembra v referende rozhodli, či zákonodarcom imunita prislúcha. Hovorkyňa SaS Veronika Gallisová agentúre SITA povedala, že cieľom videa je upozorniť na najvypuklejšie a najviac medializované prípady zneužívania imunity. Sulíkovci sa podľa jej slov žaloby zo strany bývalého poslanca neobávajú. "Vo videu sú použité spravodajské zábery, aké sa objavili už nespočetnekrát vo vysielaní televízií, na rôznych portáloch a informácia samotná vlastne vo všetkých médiách,“ argumentuje Gallisová.

SITA

Tagy: Ján Cuper
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Afganistan: Američania navrhli tolerovať korupciu
<< predchádzajúci článok
Viac než 4 500 väzňov vo Venezuele začalo hladovku