24hod.sk    Kultúra

10. októbra 2011

Czech Press Photo 2011 vyhrala fotografia z Varnsdorfu

Tohtoročnú súťaž Czech Press Photo vyhrala fotografia Stanislava Krupařa Z nepokojov na severe Čiech, ktorú odfotil pre časopis Reflex v septembri vo Varnsdorfe. Výsledok súťaže ...

nepokoje na severe ciech BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) - Tohtoročnú súťaž Czech Press Photo vyhrala fotografia Stanislava Krupařa Z nepokojov na severe Čiech, ktorú odfotil pre časopis Reflex v septembri vo Varnsdorfe.

Výsledok súťaže vyhlásila v pondelok na tlačovej konferencii riaditeľka súťaže Daniela Mrázková.

"Fotografia roka je hlavnou cenou súťaže a vyhrala ju snímka, ktorú medzinárodná porota hodnotí najvyššie z hľadiska novinárskych kvalít, teda aktuálnosti, informatívnosti, výrečnosti, pohotovosti a súčasne má vynikajúcu estetickú úroveň. Symbolizuje závažnú tému roka. Držiteľ ceny získava peňažnú odmenu 120-tisíc korún (v prepočte približne 4840 eur) a sklenenú plastiku Krištáľové oko," uviedla Mrázková.

Víťaz súťaže bol výsledkom milo prekvapený. "Ultrapravicovú scénu fotím niekoľko rokov. Nemohol som nebyť pri nepokojoch, ktoré sa začali diať v auguste," povedal Krupař k snímke, ktorú spravil 10. septembra.

"Už desiateho septembra bolo jasné, že to nedopadne dobre. Polícia zabránila davu pokračovať k rómskym ubytovniam, potom začali lietať kamene. Polícia nakoniec použila vodné delo," rozprával Krupař.

Výhra je 1000 eur a Zlaté oko

Grant Prahy Czech Press Photo, teda ročné štipendium pražského magistrátu na fotografovanie premien hlavného mesta Českej republiky na odporúčanie medzinárodnej poroty vyhrali fotografi Alena Dvořáková a Viktor Fischer.

Dvojica autorov uchvátila porotu rozpracovaným projektom, v ktorom sledujú fenomén vody a úlohu vodného živlu v Prahe.

Povinnosťou držiteľa je po roku práce odovzdať pražskému magistrátu najlepšie fotografie na archívne a výstavné účely.

Súťaž má ďalších osem kategórií, v ktorých porota udeľuje prvé, druhé a tretie miesto. Výhercovia prvých miest získavajú 25-tisíc českých korún (v prepočte približne 1000 eur) a diplom Zlaté oko. Výhercovia druhých miest získavajú 15-tisíc českých korún (v prepočte približne 600 eur) a diplom a výhercovia tretích miest dostávajú s diplomom desaťtisíc českých korún (v prepočte približne 400 eur).

V kategórii Aktualita získal Zlaté oko opäť fotograf Stanislav Krupař za svoju víťaznú snímku Z nepokojov na severe Čiech. Druhú cenu získal Jan Zátorský za svoju sériu fotografií Revolúcia v Egypte, ktorú spravil pre denník MF Dnes. Tretiu cenu získal fotograf David Neff za snímku, ktorá vznikla v júli tohto roku v Nórsku po masakre masového vraha Breivika s názvom Nórske slzy.

Maďarské cunami okom Čecha

Zlaté oko v kategórii Reportáž získal fotograf na voľnej nohe Jan Cága za svoju sériu Toxické bahno v Maďarsku.

Druhú cenu získal Martin Krpač z TV Prima za fotografie Zrkadlo katastrofy - tsunami. Sériu fotografií spravil autor v Japonsku 14. marca tohto roku.

Tretiu cenu získal fotograf Martin Bandžák za sériu Život v táboroch 18 mesiacov po zemetrasení. Snímky spravil na Haiti v júli tohto roku. Porota udelila v tejto kategórii aj čestné uznanie Karlovi Tůmovi za Choice Images: Prague Pride 2011.

Nakukanie Havla i šampionát v Bratislave

V kategórii Ľudia, o ktorých sa hovorí, získal prvú cenu Vojtěch Herout za fotografiu Václav Havel nakukuje pri premiére svojho filmu Odcházení.

Na druhom mieste skončila snímka Tenisová láska - Andre Agasi a Steffi Graf počas charitatívnej exhibície od Michala Čížka pre agentúru AFP.

Tretiu cenu získal Stanislav Zbyněk z ČTK za fotografiu Inšpekčná cesta nového ministra životného prostredia do bývalej huty Poldi.

Zlaté oko v kategórii Šport získal Michal Kamaryt z ČTK za fotografiu Fínsky reprezentant Mikael Grandlund strieľa gól ruskému brankárovi Konstantinovi Barulinovi v zápase Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Porota v tejto kategórii udelila i dve čestné uznania: Martinovi Divíškovi za snímku Denník: Srnka prebieha trať závodu Grand Prix a Jitke Rjaškovej za fotografiu Na futbale.

Duchovná služba pre väzňov

V kategórii každodenný život vyhrala Zlaté oko autorská dvojica Alena Dvořáková a Viktor Fischer za sériu Väzenská duchovná služba.

Zlaté oko v kategórii Portrét získal fotograf Petr Toman z Boomerang Publishing za sériu snímok Likvidátori z Černobyľu.

"Černobyľ je moja srdcová záležitosť. Vyvoláva určitý druh závislosti v ľuďoch. Nie je ani zďaleka mŕtvy, táto téma nie je vyriešená. Ja som sa zameral na likvidátorov, ľudí, ktorí spojili svoj život s likvidáciou havárie. Všetci tí ľudia sú chorí," povedal Toman.

Sedemnásty ročník súťaže sa konal pod záštitou prezidenta Českej republiky Václava Klausa a primátora hlavného mesta Prahy Bohuslava Svobodu. Do súťaže sa prihlásilo 288 fotografov s trvalým bydliskom v Českej alebo Slovenskej republike s celkovým počtom 3744 fotografií.

Medzinárodná porota zasadala 7. až 9. októbra tohto roku. Mala jedenásť členov, medzi ktorými boli českí a zahraniční fotografi, publicisti a pedagógovia. Okrem už spomenutých cien udelila tiež dve ceny Nikon Sports Awards, šesť cien pre mladých fotografov do 25 rokov Canon Junior Awards a cenu Academic za najpôsobivejšiu fotografiu živej prírody. Tú získal fotograf denníka MF Dnes Dan Materna za sériu fotografií Vlk.