Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. septembra 2013

D. Čaplovič: Na rôzne nátlakové akcie nebudem reagovať



Nebudem nič presadzovať pod tlakom a na rôzne nátlakové akcie nebudem reagovať. Takto odpovedal minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) v dnešnej ...



Zdieľať
Dušan Čaplovič Foto: TASR/Tomáš Halász
Bratislava 8. septembra (TASR) – Nebudem nič presadzovať pod tlakom a na rôzne nátlakové akcie nebudem reagovať. Takto odpovedal minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) v dnešnej diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12 na otázku, ako sa postaví k situácii, ak miera trpezlivosti učiteľov pretečie a opäť budú hroziť štrajkami. "Je to moje vlastné vnútorné rozhodnutie, zabojovať a dosiahnuť isté zmeny v školstve," podotkol.


Minister dal verejný záväzok, že platy učiteľov by do konca tohto volebného obdobia, teda do roku 2016, mali dosiahnuť 1,2-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Odborári ale žiadajú každoročnú garanciu navýšenia investícii do školstva o 200 miliónov eur. Či bude takýto záväzok v Správe o stave školstva, ktorá by mala smerovať na vládu ešte tento mesiac, minister neodpovedal. "Nehovorte o týchto číslach. Je splniteľné 1,2-násobok priemerného platu v roku 2016, to sú reálne veci," reagoval.

Jeho spoludiskutujúci, exminister školstva Martin Fronc (KDH) si však myslí, že záväzok by mal byť vytvorený konkrétne na každý rok. "To je viac, ako niečo všeobecné, že v roku 2020 budú mať učitelia taký alebo obdobný plat. Faktom je, že dnes má učiteľ u nás 44 percent priemerného platu vysokoškoláka. Ak by sa to malo zvýšiť na 75 percent, navýšenie by muselo byť 50-percentné. To pán minister vie," vyčíslil. Hoci je opozičný politik, na štrajk vraj učiteľov vyzývať nebude. "No štrajk, aj keď málo, ale mám pocit, že niečo priniesol," myslí si.

Diskutujúci sa venovali aj faktu, že vláda minulý mesiac prerušila rokovanie o novele školského zákona, ktorá by od septembra budúceho roka zvýšila počty žiakov v triedach. Čaplovič tvrdí, že sa vychádzalo z hlasu učiteľskej obce. "Mali sme číslo 30, existovalo 28, dohodli sa na 29. Od asociácie riaditeľov štátnych gymnázií aj iných zväzov boli požiadavky, aby sme zvýšili spodnú hranicu, nehovorili o hornej," podotkol. Zo zákona by podľa ministra mala vypadnúť napríklad aj povinnosť učiteľov robiť učebné osnovy.

Fronc súčasnému ministrovi vyčítal aj druhý bod v novele školského zákona. Zrušiť sa totiž má uznávanie jazykových certifikátov namiesto maturitnej skúšky z cudzieho jazyka. "To sú certifikáty, ktoré sú podstatne ťažšie, ako urobiť test z maturity," pripomenul ministrovi. Čaplovič vysvetlil, že certifikát je na tri roky a maturitu nemôže nahradiť. "A to v žiadnom prípade a v žiadnom štáte. Bola to požiadavka zväzu riaditeľov štátnych gymnázií, my sme ju plne akceptovali," reagoval.

Čaplovič tiež avizoval, že v prvom polroku budúceho roku bude potrebné pripraviť nový zákon o financovaní aj zákon o výchove a vzdelávaní. "Musí byť výrazne novelizovaný tiež zákon o odbornom vzdelávaní a zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch," doplnil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Amnesty sa nepáči segregácia Rómov, Čaplovič jej nerozumie
<< predchádzajúci článok
R. Kaliňák: Vo voľbách nesmú rozhodovať peniaze, ale programy