Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. septembra 2014

D.Lipšic víta pozastavenie vzdelanostného cenzu, má iné riešenie



Nezaradený poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic víta pozastavenie účinnosti vzdelanostnej podmienky pre kandidátov na starostov. Vzdelanostný cenzus považuje ...



Zdieľať
Daniel Lipšic Foto: TASR/František Iván
Bratislava 10. septembra (TASR) - Nezaradený poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic víta pozastavenie účinnosti vzdelanostnej podmienky pre kandidátov na starostov. Vzdelanostný cenzus považuje za protiústavný, ale pripúšťa, že treba riešiť problém so zlyhávaním samospráv. Vie si predstaviť trestať samosprávy nútenou správou.


Na najbližšiu schôdzu podá návrh, ktorým chce rozšíriť možnosti zavedenia nútenej správy pre zlyhávajúce samosprávy. "Samosprávy, pri ktorých bude podozrenie z korupcie alebo sústavného porušovania zákonov, bude možné na návrh štátnej správy a rozhodnutím súdu na nejaké obdobie zbaviť práva samosprávy," povedal na dnešnej tlačovej konferencii. Samosprávu by vykonávala štátna správa cez nútenú správu. Dnes táto možnosť existuje, ale podľa Lipšica ju treba rozšíriť.

Lipšic dodal, že vzdelanostný cenzus nie je dobré riešenie tohto problému. Vzdelanie podľa neho nemá priamu súvislosť s tým, či je starosta podozrivý z korupcie, alebo nie je odborne zdatný na výkon svojej funkcie. Dodal, že treba nájsť ústavne konformné riešenie zlyhávania samospráv. "Riešenie, ktoré umožní, aby bolo možné postihnúť zlyhávajúce samosprávy," uviedol s tým, že rozšírenie možností nútenej správy by ním mohlo byť.

Podmienku stredoškolského vzdelania pre starostov zaviedol zákon o podmienkach výkonu volebného práva z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Vzdelanostný cenzus presadili poslanci Smeru-SD napriek tomu, že ich minister Robert Kaliňák (Smer-SD) to považuje za protiústavné. Zavedenie cenzu podpísal ešte Ivan Gašparovič pár dní pred odchodom z prezidentského úradu.

Opozícia trvá na protiústavnosti vzdelanostného cenzu a napadla ho na Ústavnom súde SR. Ten účinnosť tejto podmienky pozastavil dnes. O tom, či je vzdelanostný cenzus protiústavný, alebo nie, ešte súd nerozhodol. Návrh skupiny 35 poslancov prijal na ďalšie konanie.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
IBM pomáha Sao Paulu s dopravou
<< predchádzajúci článok
Štátny tajomník agrorezortu Jozef Spevár sa bude venovať lesom