Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. októbra 2011

Dalajláma zrušil cestu do Južnej Afriky, nedostal víza



Tibetský duchovný vodca zrušil tohtotýždňovú plánovanú cestu do Juhoafrickej republiky po tom, ako mu tamojšie úrady neudelili víza. Dalajlámu do krajiny pozval Desmond Tutu, ktorý je takisto ako ...



Zdieľať
dalajlama DHARAMSALA 4. októbra (WEBNOVINY) - Tibetský duchovný vodca zrušil tohtotýždňovú plánovanú cestu do Juhoafrickej republiky po tom, ako mu tamojšie úrady neudelili víza. Dalajlámu do krajiny pozval Desmond Tutu, ktorý je takisto ako on nositeľom Nobelovej ceny mieru.


Zrušenie návštevy označil Tutu za "najtemnejší deň" v jeho živote. "Naši predstavitelia majú pocit, že nie je dôležité odpovedať na žiadosť dalajlámu o víza," konštatovala hovorkyňa Mierového centra Desmonda Tutua.

O víza požiadal dalajláma v auguste, keď ho Tutu pozval, aby vystúpil s prednáškou počas tohtotýždňovej oslavy jeho 80. narodenín. Juhoafrická vláda doteraz na žiadosť o víza nereagovala. "Žiaľ, rozhodol sa odvolať cestu, je to jeho rozhodnutie, a my sme toto rozhodnutie zaznamenali," uviedol hovorca juhoafrického ministerstva zahraničných vecí Clayson Monyela.

Dalajlámov úrad v Indii informoval, že do Južnej Afriky mal odcestovať vo štvrtok, cestu však zrušil. Teoreticky je teda ešte je možné, že víza stihne dostať."Sme v tejto chvíli presvedčení, že z istého dôvodu alebo dôvodov považuje juhoafrická vláda udelenie víz jeho svätosti dalajlámovi za nevhodné," uviedol jeho úrad vo vyhlásení.

JAR odmietla najznámejšiemu budhistickému mníchovi udeliť vstupné víza do krajiny aj v roku 2009, podľa všetkého pre obavy z reakcie Číny. Tá je významným obchodným partnerom ekonomicky najvyspelejšieho štátu čierneho kontinentu.

Dalajláma už od roku 1959 pôsobí v indickej Dharamsale, kde sídli aj tibetská exilová vláda. Pred časom sa však vzdal jej politického vedenia a chce byť len duchovným lídrom.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ústavný zákon na ohraničenie dlhu dostáva reálne kontúry
<< predchádzajúci článok
Slovensko je v rámci eHealth na konci vyspelého sveta