Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. októbra 2006

Ďalší postup eurosocialistov voči Smeru bude závisieť od SNSRozhodnutie Strany európskych socialistov (PES) o ďalšom postupe voči Smeru bude závisieť od Slovenskej národnej strany (SNS). Smer-sociálna demokracia ale nebude SNS navrhovať žiadne kroky, teda ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - Rozhodnutie Strany európskych socialistov (PES) o ďalšom postupe voči Smeru bude závisieť od Slovenskej národnej strany (SNS). Smer-sociálna demokracia ale nebude SNS navrhovať žiadne kroky, teda ani zmenu predsedu, pretože rešpektuje suverenitu každej politickej strany. "SNS sa musí rozhodovať sama. Myslím, že dobre číta rozhodnutie európskych socialistov," uviedol dnes v Bratislave poslanec Smeru Boris Zala, ktorý vo štvrtok zastupoval Smer-SD na predsedníctve PES v Bruseli.

"To, že sa prijalo obmedzené pozastavenie členstva znamená podľa mňa predovšetkým šancu pre Slovenskú národnú stranu, aby ukázala, či stojí na báze európskych hodnôt, či sa svojimi krokmi vymyká z týchto hodnôt, alebo akceptuje tieto hodnoty," dodal Zala. Pozastavenie členstva do júna 2007 považuje za dobrý výsledok z hľadiska kompromisu, aj keď s ním nesúhlasí. Na predsedníctve spolu s českou sociálnou demokraciou (ČSSD) hlasoval proti.

Najväčšími kritikmi Smeru boli Francúzi, ktorí majú skúsenosti s ultranacionalistom Le Penom. Na predsedníctve argumentovali listom predsedu SNS Jána Slotu predsedovi Národného frontu Jean-Marie Le Penovi, v ktorom mu gratuloval k postupu do druhého kola prezidentských volieb vo Francúzsku v roku 2002. Maďarskí socialisti boli podľa Zalu zmierliví a navrhovali odložiť rozhodovanie o pozastavení členstva Smeru-SD. "Diskusia bola o tom, či Slovenskú národnú stranu možno charakterizovať ako extrémistickú pravicovú stranu," dodal Zala. PES v roku 2001 v uznesení deklarovala, že nebude spolupracovať s extrémnou pravicou, preto podľa Zalu nemohla konať inak. Teraz si podľa neho musí vyjasniť, aká je reálna politika SNS.

Le Pena považujú Francúzi za predobraz toho, s kým nie je možné spolupracovať, uviedol Zala. Slota kedysi označil Le Pena za "skutočného vodcu národných síl Európy, ktorý v priebehu celého svojho života nikdy nezapochyboval o cieľoch, ktoré sú nám všetkým drahé a posvätné". V roku 1997 ho pozval na Slovensko na štvordňovú návštevu. Vtedy s ním podpísal deklaráciu o spolupráci Národného frontu a SNS a vyhlásil, že všetky národné strany v Európe považujú Le Penov front za vedúcu silu v boji proti kozmopolitizmu a konzumnému spôsobu života. "Národnostné menšiny sú len nástrojom kozmopolitov, prostredníctvom ktorých vytvárajú vojnové konflikty, aby mohli likvidovať národy," zdôraznil.

S prvou podpredsedníčkou SNS Annou Malíkovou sa v tom istom roku stretol v Belehrade s predsedom Srbskej radikálnej strany Vojislavom Šešeljom, ktorý teraz čaká v Haagu na súd za vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii. Pred týždňom ho ale znovu zvolili na čelo strany. Na okraj svojho priateľstva s V. Šešeljom a J.M. Le Penom vtedy Slota, ktorého SNS bola súčasťou vlády Vladimíra Mečiara, povedal: "Spája nás veľa vecí. Základom je naša snaha vytvoriť Európu národov. Sme proti Maastrichtu, odmietame byť manipulovaným stádom v rukách nadnárodného kozmopolitizmu."

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Takmer 3000 ilegálnych imigrantov vrátili do Senegalu
<< predchádzajúci článok
Svet musí prijať jasné stanovisko k jadrovému testu KĽDR

Ďalší postup eurosocialistov voči Smeru bude závisieť od SNS - diskusné fórum čitateľov