Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. apríla 2010

Ďalšie erupcie sopky by ublížili cestovnému ruchu



Ak budú prašné erupcie islandskej sopky pokračovať, kvôli výpadkom príjmov z cestovného ruchu to oslabí plány Grécka, Portugalska a Španielska konsolidovať verejné financie. ...



Zdieľať
sopka Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) - Ak budú prašné erupcie islandskej sopky pokračovať, kvôli výpadkom príjmov z cestovného ruchu to oslabí plány Grécka, Portugalska a Španielska konsolidovať verejné financie. Uviedol to hlavný ekonóm Privatbanky Richard Tóth.

"Požadované výnosy na ich dlhopisy by sa zvýšili a prefinancovanie dlhu by bolo nákladnejšie. Potenciál ich bankrotu by sa zvýšil," uviedol. Nadpriemerne by podľa neho mohli byť v Európe zasiahnuté aj "personálne" a hospodársky otvorené ekonomiky Veľkej Británie, Beneluxu a Nemecka. Vplyvy by podľa Tótha boli utlmené čiastočným presunom leteckej dopravy na náhradnú dopravu. Ako pokračoval, niektoré sektory by boli poškodené výraznejšie, a to najmä elektrotechnický priemysel. "Nastal by tlak na pokles európskych akcií. Euro by oslabilo, tlak na pokles výnosov krajín mimo Európy, najmä amerických, nemožno vylúčiť," uviedol hlavný ekonóm Privatbanky. Ak by sa podľa neho zrealizoval najhorší scenár a následky mohutných výbuchov by zanechali na európskej úrode plodín významné škody, následný rast cien potravín na celom svete by mohol prehlušiť dôsledky poklesu cien ropy.

"Slovensko by v prvej fáze nebolo priamo zasiahnuté, pretože podiel exportu do Európskej únie je 85 % a do šiestich dostupných krajín ako Nemecko, Česko, Taliansko, Rakúsko, Poľsko a Francúzsko smeruje 60 % slovenského exportu," argumentuje Tóth. Vnútroštátna letecká preprava je podľa neho na Slovensku zanedbateľná a hlavné zahraničné turistické destinácie pre Slovákov sú dostupné po zemi. "Spomalenie rastu by nastalo až následne ako dôsledok spomalenia v exportných krajinách. Celkovo by však muselo ísť o naozaj veľmi nepriaznivú súhru negatívnych faktorov," dodal.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Európa sa v kríze vrátila k podpore bývania
<< predchádzajúci článok
Vlastenecký zákon nepodporil ďalší výbor NR SR